کپی‌رایتینگ چیست و درباره شباهت آن با یادگیری مادام‌العمر

تخمین زمان مطالعه: ۴ دقیقه.

تیترهای روزنامه‌ها، عناوین وبسایت‌های خبری، جملاتی که برای تبلیغات برندها و محصولات استفاده می‌شوند، نام‌های بسته‌های آموزشی عرضه‌شده در سطح وب، تبلیغات تلویزیونی، و موارد مشابه. همه‌شان به نحوی در تلاش‌اند تا مخاطب را به کاری متقاعد سازند که می‌خواهند؛ مثلاً بازدید یا خرید محصول و یا استفاده از سرویسی. هنر (دانشِ) که این فعالیت‌ها تعریف‌‌اش می‌کند، تبلیغ‌نویسی است. کپی‌رایتینگ چیست؟ به‌زبان ساده:

تولید محتوای که در آن، بتوان با استفاده از سبک و محتوای تبلیغی دیگران، تبلیغ‌ برند خود را تولید کرد؛ طوریکه این تبلیغ صرفاً کپی‌شده نباشد، کپی‌رایتینگ گفته می‌شود.

هزینه‌ کمتر

دنیا به سرعت در حال تغییر است و نوآوری کارِ دشوار، زمان‌بر و پُرهزینه. به همین دلیل، اکثر شرکت‌های فعال در حوزه‌ی فناوری و صنایعِ نوآوری‌محور، اغلباً بخشی از کارهای‌شان شبیهِ کپی‌رایتینگ است.

در اوایل، هر شرکت تولیدکننده موبایل، تلاش می‌کرد والپیپرهای خودش را داشته باشد، اما – مثلاً – در ورژن‌های اخیر آی‌اواس، آیفون از سامسونگ گلگسی کاپی/کپی گرفته است. فناوری چندین دوربین، حاشیه‌ی باریک، فناوری ضدآب، و موارد مشابه در اسمارت‌فون‌ها نیز به نحوی کُپیِ یکدیگرشان اند. می‌بینیم که شباهت بیش از حد شده است.

کپی‌رایتینگ، معمولاً خلاقیت از نو خلق کردن را ضرورت ندارد، زیاد زمان‌بر نیست، هزینه‌ی چندانی هم ندارد – یک انتخاب خوب؛ اگر بتوان از آن درست استفاده کرد.

ضمناً، کپی‌رایتینگ، محدود به فضای تبلیغ‌نویسی و تولید متون متقاعدکننده نیست. کپی‌رایتینگ را می‌توان چیزی از جنس یادگیری مادام‌العمر دانست (یادگیری مادالعمر چیست؟).

عقب نمانیم

مهمترین ویژگی این دنیا تغییرپذیری سریع و گریزناپذیر آن است. اگر سرعت حرکت خود را افزایش ندهیم، به زودی زیرپای موجی از آدم‌ها و ربات‌های که دارند از پشت سرِ ما می‌آیند، خورد و خمیر خواهیم شد و بعد از مدتی، از یک شکلِ بی‌شکل و یا گرد و خاکی بیش باقی نخواهد ماند.

یادگیری مادام‌العمر، درحالی که به یادگیری پیوسته تأکید دارد، به‌فکرم، پیامِ یادگیری از هرچیز و هر رویداد را هم می‌رساند: چطور می‌توان از فیلمی، چیزی یاد گرفت که به درد زندگی می‌خورد؟ چگونه می‌توان با استفاده از توضیحات لیمت/لِمِت/حد در ریاضی، یک مسئله‌ی اجتماعی یا ارتباطی را توضیح داد. به چی شکل می‌شود با استفاده از الگوی استراتیژی‌های مبارزه و سازش بین کشورها، مشکلات کوچک بین دو فرد، دو خانواده یا دو قبیله را مدیریت و حل وفصل کرد.

امتحان و خطا را نباید فقط روی خود انجام دهیم، می‌شود امتحان و خطای دیگران دید و از ‌آنها، چیزی یادگرفت.

با این توضیح، یادگیری مادام‌العمر صرفاً به یادگیریِ – مثلاً – ورژن ۲۰۱۹ مجموعه آفیس محدود نمی‌شود؛ یا ورژن جدیدتر از آن، وقتی که ما قبل از آن از ورژن ۲۰۱۶ استفاده می‌کردیم.

یادگیری مادام‌العمر بسیار گسترده است و جنبه‌های مختلف و وسیع را شامل می‌شود؛ از یادگیری استفاده از ورژن جدید یک سافت‌ویر گرفته تا معنابخشی به زندگی؛ از هر چیز، در هر وقت.

یاد بگیریم که چگونه می‌توان الگوی را از جای کپی کرد و در جای دیگر تطبیق‌اش داد. البته الگوی‌های هم وجود دارد که از یک سیستم به سیستم دیگر کپی نمی‌شود.

در یک کلام

  • کپی کنید؛ ولی دقت داشته باشید که کپی معلوم نشود؛ با توضیح دیگر: ایده بگیرید.
  • چندین نوشته/اثر/عنصر را ترکیب نموده، اثر جدید خلق کنید.
  • نوآوری از صفر هزینه‌ی زیادی می‌طلبد، اگر منابع (زمان، پول، افراد، مهارت و…) کم دارید، بهتر همان که از دو نکته‌ی بالا استفاده کنید.
  • از تعریف کپی‌رایتینگ در یادگیری مادام‌العمر استفاده کنید؛ یادگیری از هرچیز و هر رویداد.
  • دقت داشته باشید که این نکات درباره‌ی همه‌چیز به یک‌اندازه توصیه نمی‌شود.
14
0

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.