کپی‌رایتینگ چیست و درباره شباهت آن با یادگیری مادام‌العمر

تخمین زمان مطالعه: ۴ دقیقه.
کپی‌رایتینگ چیست

تیترهای روزنامه‌ها، عناوین وبسایت‌های خبری، جملاتی که برای تبلیغات برندها و محصولات استفاده می‌شوند، نام‌های بسته‌های آموزشی عرضه‌شده در سطح وب، تبلیغات تلویزیونی، و موارد مشابه. همه‌شان به نحوی در تلاش‌اند تا مخاطب را به کاری متقاعد سازند که می‌خواهند؛ مثلاً خرید محصول و یا استفاده از سرویسی. هنر (دانشِ) که این فعالیت‌ها تعریف‌‌اش می‌کند، تبلیغ‌نویسی است. کپی‌رایتینگ چیست؟

تولید محتوای که در آن، بتوان با استفاده از سبک و محتوای تبلیغی دیگران، تبلیغ‌ برند خود را تولید کرد؛ طوریکه این تبلیغ صرفاً کپی‌شده نباشد، کپی‌رایتینگ گفته می‌شود.

یک انتخاب کم‌هزینه

دنیا به سرعت در حال تغییر است و نوآوری کارِ دشوار، زمان‌بر و پُرهزینه. به همین دلیل، اکثر شرکت‌های فعال در حوزه‌ی فناوری و صنایعِ نوآوری‌محور، اغلباً بخشی از کارهای‌شان کپی‌رایتینگ است.

در اوایل، هر شرکت تولیدکننده موبایل، تلاش می‌کرد والپیپرهای خودش را داشته باشد، اما – مثلاً – در ورژن‌های اخیر آی‌اواس، آیفون از سامسونگ گلگسی کاپی/کپی گرفته است. فناوری چندین دوربین، حاشیه‌ی باریک، فناوری ضدآب، و موارد مشابه در اسمارت‌فون‌ها نیز به نحوی کُپیِ یکدیگرشان اند. می‌بینیم که شباهت بیش از حد شده است.

کپی‌رایتینگ، معمولاً خلاقیت از نو خلق کردن را ضرورت ندارد، زیاد زمان‌بر نیست، هزینه‌ی چندانی هم ندارد – یک انتخاب خوب؛ اگر بتوان از آن درست استفاده کرد.

ضمناً، کپی‌رایتینگ، محدود به فضای تبلیغ‌نویسی و تولید متون متقاعدکننده نیست. کپی‌رایتینگ را می‌توان چیزی از جنس یادگیری مادام‌العمر دانست (یادگیری مادالعمر چیست؟).

زیرپای قافله نشویم

بلی. مهمترین ویژگی این دنیا تغییرپذیری سریع و گریزناپذیر آن است. اگر سرعت حرکت خود را افزایش ندهیم، به زودی زیرپای موجی از آدم‌ها و ربات‌های که دارند از پشت سرِ ما می‌آیند، خورد و خمیر خواهیم شد و بعد از مدتی، از یک شکلِ بی‌شکل و یا گرد و خاکی بیش باقی نخواهد ماند.

یادگیری مادام‌العمر، درحالی که به یادگیری پیوسته تأکید دارد، به‌فکرم، پیامِ یادگیری از هرچیز و هر رویداد را هم می‌رساند: چطور می‌توان از فیلمی، چیزی یاد گرفت که به درد زندگی می‌خورد؟ چگونه می‌توان با استفاده از توضیحات لیمت/لِمِت/حد در ریاضی، یک مسئله‌ی اجتماعی یا ارتباطی را توضیح داد. به چی شکل می‌شود با استفاده از الگوی استراتیژی‌های مبارزه و سازش بین کشورها، مشکلات کوچک بین دو فرد، دو خانواده یا دو قبیله را مدیریت و حل وفصل کرد.

امتحان و خطا را نباید فقط روی خود انجام دهیم، می‌شود امتحان و خطای دیگران دید و از ‌آنها، چیزی یادگرفت.

با این توضیح، یادگیری مادام‌العمر صرفاً به یادگیریِ – مثلاً – ورژن ۲۰۱۹ مجموعه آفیس محدود نمی‌شود؛ وقتی که ما قبل از آن از ورژن ۲۰۱۶ استفاده می‌کردیم.

یادگیری مادام‌العمر بسیار گسترده است و جنبه‌های مختلف و وسیع را شامل می‌شود؛ از یادگیری استفاده از ورژن جدید یک سافت‌ویر گرفته تا معنابخشی به زندگی؛ از هر چیز، در هر وقت.

این یک نقطه شروع است

کپی‌رایتنیگ و یادگیری مادام‌العمر، مفاهیمی نیست که در چند جمله توضیح اش داد. یادگیری مادام‌العمر بخشی از مفهوم کلان شهر هوشمند نیز هست که ما آنرا در تکنامنت پوشش خواهیم داد. این نوشته، مثل بسیاری از نوشته‌های بلاگ، فقط به این دلیل تولید شده که نقطه شروعی شود برای کسی که شاید دنبال این مفاهیم بوده باشد.

• • •

لینک بالا – که به مبحثِ ویژگی‌‌های انسان تحصیل‌کرده: مسیرِ تبدیل شدن به یک انسان فرهیخته چیست و در این راه، باید به چه نکاتی دقت کنیم؟ ارجاع داده شده – به متمم می‌رود. موضوع یادگیری مادام‌العمر، بخشی از آن مبحث است. آن فایل رایگان نیست. با آن‌هم اگر مثل من خارج از ایران زندگی می‌کنید، به آن آموزش ضرورت دارید و راهی برای خرید آن ندارید، زیر این نوشته کامنت کنید تا به شما (رایگان) کمک کنم.

به یاد داشته باشید که آی‌پی‌‌تان نشان می‌دهد از کجا کامنت کرده‌اید.

13
0

مرتبط با نوشته‌ی بالا، چیزی بنویسید

آدرس‌ایمیل‌تان محفوظ است. فیلدهای ضروری *