فضیلت‌های که از بی‌توجهی ما به حاشیه رانده می‌شوند و حاشیه‌های که برجسته می‌گردند

تخمین زمان مطالعه: ۳ دقیقه.
کسب و کارهای جوان نیازمند تلاش مداوم برای رشد و تعالی است
بسیاری از ایده‌های ناب و کسب و کارهای جوان بودند که به دلیل از دست دادن انگیزه نابود شدند. اما بودند و هستند انسان‌های که برای رسیدن به اهدافِ‌شان، کمبود انگیزه را با تلاش هوشمندانه و خستگی‌ناپذیر جبران می‌کنند.

با فرض افتادن بلندگو از دست سخنران حین حرف زدن، تلفظ اشتباه یک واژه، وقت کم آرودن و یا وقت زیاد آوردن در یک سخنرانی، مواردی است که اکثریت مردم در محافل به حافظه می‌سپارند، شاخ‌و‌برگ می‌دهند و همگانی می‌نمایند. مغزهای ما به شکل حیرت‌آور شیفته‌ی واقف‌شدن از رویدادهای این‌چنینی است؛ رویداد‌های که نیاز به تفکر و تحلیل ندارد، از لحاظ مفهومی ثقیل نیست، اما جذاب و گیرا است.

این رویدادها می‌تواند مثبت باشد یا منفی – البته اگر چنین تقسیم‌بندی درست باشد. بگومگوی دوستان را در باره‌ی مدل مو یک بازیگر فیلم حتمن به یاد دارید؛ حرف و حدیث‌های محافلی دوستانه را که در باره ژست گرفتن و  یا رفتار غیرعادی یک بازیکن فوتبال را مطمئناً در حافظه‌ی‌تان هست؛ حرکت اشتباه در رفتار و یا جابه‌جایی کلمات در گفتار یک رئیس جمهور که خوراک هفته‌های شبکه‌های اجتماعی شده و آنها را زنده‌ نگه می‌دارد همین‌طور. به احتمال زیا شما هم مثل من این نتیجه را گرفته اید که بخش منفی این رویدادها در مقایسه به بخش مثبت آن بسیار زیاد است.

سِت گادین در یکی از نوشته‌هایش به مطلبی جالبی اشاره می‌کند:

زمانی کاری را انجام می‌دهید که می‌خواهید پنهان بماند، حین‌که می‌خواهید وظیفه‌ای را سرسری انجام دهید، موقعی‌که می‌خواهید قولی را بشکنید یا مثل یک زورگو عمل کنید، منصفانه است که فرض کنید آدم‌های زیادی دارند شما را مشاهده می‌کند. [هرچند در کشور ما به دو مورد آخر – از بس که عادی شده است – کسی توجه نمی‌کند]

و موقعی‌که تصمیم دارید کسب و کاری تازه‌ای راه اندازید، زمانی که اقدام سخاوتمندانه‌ای را با دیگران شریک می‌کنید یا اعلان/آگهی مرتبط با آن را می‌سازید، سودمند این است تصور کنید که آدم‌های زیادی است که دارد کار مشابه شما را انجام می‌دهند.

سگنال‌های مثبت اغلب ضعیف هستند. ما باید آمادگی این را داشته باشیم تا با ارائه با ثباتِ آنها، حضور خود را در مقابل این بی‌تفاتی آشکار نشان دهیم. این بی‌تفاوتی نیست، صرفا مردمی را نشان می‌دهد که مصروف‌تر و حواس‌پرت از آن است که لحظه‌ای مکث کرده و از شما قدردانی کند (در اوایل کار.)

اگر روی ایده‌ای کار می‌کنید و کسب و کار جوان دارید، نوشته‌ی سِت گادین جدی بگیرد: «ممکن در اوایل کسی از شما قدردانی نکند.»

همان‌طوریکه حالا عصر سلطنت حواشی است و فضیلت‌ها به گوشه‌ها افتاده و خاک می‌خورند، اکثر آدم‌ها منتظر است تا نقطه ضعفی از همدیگر ببیند و برجسته کند تا چیزی برای گفتن داشته باشد. در این میان اما، هستند آدم‌های – هرچند معدود – که بدون هیچ انتظاری، انگیزاننده و مشوق ایده‌ها و کسب و کارهای جوان است – ایده‌های که در جریان رسیدن به آن، برای دیگران هم ثمر می‌دهند و مفید خواهد بود.

پی‌نوشت: اگر ارتباطی منطقی بین گفته‌ی سِت گادین و بقیه نوشته نیافتید، عذر مرا بپذیرید. راستش من هم مثل شما، در پی محتوای ارزشمند، در میان انبوهی از حواشی – که نشرِ آن را شبکه‌های اجتماعی به کمک اکثر رسانه‌ها آسان کرده – گم شده‌ام.

7
0

گفتگو کنید

2 نظر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.