موفقیت فردی؛ سه عامل تأثیرگذار که نباید از آنها غافل شد

هدف‌گذاری واضح، استقامت و شخصیت پویا

موفقیت فردی چیست؟
تصویر: توسط David Gavi در Unsplash

موفقیت فردی چیست؟ شاید رسیدن به قدرت، ثروت یا شهرت باشد؛ شاید هم راه‌اندازی یک کاروبار، نوشتن یک کتاب، انتخاب‌شدن در یک بورسیه تحصیلی، گذراندن امتحان تافل باشد و ممکن مهاجرت.

موفقیت چیست؟

در یک تعریف کلی، موفقیت فردی در واقع، رسیدن به یک وضعیت مطلوب ذهنی است که در نتیجه‌ی نارضایتی از وضعیتِ موجود پدیدار می‌شود. موفقیت برای یک فرد زمانی اتفاق می‌اُفتد که وضعیت مطلوب ذهنی، یا همان آرزوها و خواسته‌هایش، واقعیت پیدا کند.

به‌عنوان مثال، کسی ممکن در وضعیت فعلی یک «کارمند» باشد ولی در «ذهن خود جایگاه مدیر را تصور کند». رسیدن به مقام مدیریت برای او موفقیت به حساب می‌آید.

کارمندی از درآمد فعلی‌اش – که از طریق معاش ماهانه یک شرکت تأمین می‌شود، راضی نیست؛ و در ذهن خود، شاید خیال تأسیس کاروبار مستقل خودش را داشته باشد. رسیدن به این آرزو موفقیت تلقی می‌شود.

شاید فردی، در وضعیت فعلی، شخصی خاصی را در شبکه‌ی دوستانش ندارد؛ ولی امید این را دارد که با استفاده از رهنمودهای و تکنیک‌های شبکه‌سازی فردی با شخص مورد نظر دوست شود. رسیدن به این وضعیت ذهنی برای او تعریف موفقیت را دارد.

موفقیت فردی رسیدن به وضعیت مطلوب ذهنی است

رسیدن به وضعیت مطلوب ذهنی ممکن برای عده‌ی به شکلِ آرزوی بماند که هرگز نمی‌توان به آن رسید. عده‌ی هم وجود دارند که معتقدند که رسیدن به موفقیت چیزی است ممکن؛ آنها بدین باورند که در انتظار معجزه نشستن تدبیری هوشمندانه‌ی نیست بلکه لازم است یک تعداد اقدامات ضروری انجام شود. یکی از این اقدامات هدف‌گذاری واضح است.

هدف‌گذاری واضح و همت بلند

برداشتنِ اولین قدم از وضعیت موجود به سمت وضعیت مطلوب، با هدف‌گذاری واضح آغاز می‌شود؛ و رسیدن به هدف نیازمند همت و انگیزه است.

همت و بلندپروازی مخزن انرژیِ است که انسان را به سمتِ سخت‌کوشی هدایت می‌کند؛ به‌سوی یادگیری بیشتر؛ و در جهت جویندگی فرصت‌ها با هدف رشد و تعالی فردی.

تعدادی از انسان‌ها اهداف واضح دارند؛ اما همت و انگیزه‌ی کافی برای واقعیت بخشیدن به وضعیت مطلوب ذهنی‌شان ندارند.

عده‌یی هم، همت و بلندپروازی دارند، ولی اهداف واضح ندارند تا هدایت‌شان کند. این گروپ آدم‌ها معمولاً یک طرح را پس از دیگری شروع می‌کند. طرح‌ها ناتمام می‌ماند و موفقیت و موفقیت فردی تبدیل می‌شود به چیزی دست‌نیافتنی.

هدف‌گذاری واضح اولین برداشتنِ اولین قدم به سمت موفقیت است؛ اما می‌دانیم این تنها کافی نیست.

استقامت و تسلیم‌ناپذیری

کودکان زندگی‌شان را با همت بلند آغاز می‌کنند و همت‌شان را با تلاش کردن برای نشستن، خزیدن، ایستاده شدن و راه رفتن به نمایش می‌گذراند؛ و همزمان با تلاش برای صحبت کردن. آنها دست بردار نیستند تا که موفق شوند. چی چیزی آنها را ترغیب به تلاش می‌کند؟ استقامت.

استقامت و تسلیم‌‌ناپذیری در دوران طفولیت بسیار قدرتمند است. در مرور زمان، ولی، ترس از شکست، ترس از مورد تمسخر واقع شدن از سوی دیگران و در نهایت پذیرفتنِ اندرزِ قناعت سبب سعادت ممکن به عنوانِ موانعی واقع شوند در جهت کاهش استقامت‌شان.

به این ترتیب بسیاری افراد ناخواسته، تحت تأثیر این موانع، به تدریج تسلیمی را به‌جای استقامت برمی‌گزینند. به حفظ وضع فعلی زندگی‌شان راضی می‌شوند و وضعیت‌های مطلوب ذهنی‌شان را پیوسته سرکوب می‌کنند.

با این حال، سوال اصلی اینجاست که چگونه می‌توان استقامت خود را پایدار نگهداشت داشت؟ حتی‌الامکان، به کمکِ مدیریت درست و هوشمندانه‌یی عوامل و انگیزه‌‌‌های محیطی و ذهنی.

 نقش محیط در امر استقامت

محیط فامیل، فضای کلاس/صنف درسی و شبکه‌ی دوستان نزدیک می‌توانند نقشِ عمده‌ی در افزایش یا کاهش استقامت داشته باشند.

دوستانی که بعد از هر قدم پیشرفت تشویق‌تان می‌کنند، تأمین‌کنندگان سوخت استقامت‌تان‌اند. محیطی که شکست را به عنوانِ جز جدایی‌ناپذیر از مسیر موفقیت یادآوری می‌کند، استقامت‌‌تان را پایدار و همت‌تان را تقویت می‌کند. قضاوت اعضای خانواده از طرزفکر، رفتار و عملکردتان تأثیر فوق‌العاده‌ی بر استقامت‌تان دارد.

نقش استقامت در موفقیت بالاتر از نقش هوش است.

دستکاری محیط خانواده کاری آسانی نیست؛ اما گزینش دوستان و رابطه‌ها چرا. دوستان‌تان را، چی در محیط فزیکی و چی دیجیتال، عاقلانه انتخاب کنید. وبسایت‌ها، صفحات و پروفایل‌های را که در محیط دیجیتال پیگیری می‌کنید نیز. شاید بعضی‌هایشان را برای همیشه حذف کنید.

نقش وضعیت اقتصادی

تأثیر وضعیت اقتصادی روی انگیزه، استقامت و همت قابل توجه است. کسانی که در خانواده‌های فقیر بزرگ می‌شوند، بیش از اینکه به فکرِ آرزوهای فردا باشند، درگیر گذرانِ امروز هستند. آنها ممکن است همت بلند داشته باشند، اما ابزار رسیدن به آن را نه.

در نقطه مقابل، کسانی که در فامیل‌های پولدار رشد می‌کند شاید ضرورتی به داشتنِ همت و استقامت حس نکنند؛ زیرا حداقل در زمینه‌ی نیازهای اولیه مشکلی ندارند.

به همین دلیل، شاید جای تعجب نباشد که بیشتر آدم‌های موفق در دسته‌ی خانواده‌های متوسط واقع شده‌اند. آنها، با اینکه از لحاظ مالی در امنیت نسبی قرار دارند، اما از لحاظ اجتماعی ممکن احساس ناامنی کنند؛ و این، به‌عنوان سوختی برای افزایش انگیزه‌شان در جهتِ رسیدن به وضعیت مطلوب ذهنی عمل می‌کند.

آدم‌های باهوش، منابع را محدود می‌بینند. آنها می‌دانند کنترل عوامل کاهنده‌ی انگیزه، همت و استقامت تا حدی زیادی بستگی به نحوه‌ی مدیریت منابع دارد.

هدف‌گذاری واضح و داشتنِ استقامت دو عامل مهم در امر تحقق موفقیت فردی است؛ و عامل سوم هم شخصیت.

نقش شخصیت در موفقیت

اگر به سابقه‌ی آدم‌های موفق نیم‌نگاهی داشته باشیم، ردِپای شخصیت پویا و عملگرا را نمی‌توان از دیده پنهان کرد. آدم‌های موفق کسانی نیستند که منتظر معجزه باشند. آنها دست‌به‌کار می‌شوند و اقدامات مؤثر را در جهت خلق معجزه روی دست می‌گیرند.

افراد پویا، با اینکه دارند چرخ کاروبار و زندگی‌شان را می‌چرخانند، چشمِ تیزبین‌شان همیشه در پی شکار فرصت‌های تازه‌اند.

 آنها می‌دانند انتخاب‌های امروزشان اهداف آینده‌‌شان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند. از اینرو، اقدامات روزمره‌شان را با وسواس زیاد انجام می‌دهند. تا فرصت دست‌شان می‌آید، یاد می‌گیرند، مهارت‌های‌شان را توسعه می‌دهند و تمرکزشان را به جای درست معطوف می‌کنند.

عملگرایی یکی از الزامات مهم در موفقیت فردی می‌باشد.

آنها از همه یاری می‌جویند؛ به شمول افراد بالاتر از خود و افراد پایین‌تر. از اعضای فامیل، دوستان، مربی‌ها، هم‌صنفان و همکاران. آنها دوست وفادار گوگل‌اند.

رسیدن به موفقیت فردی

موفقیت فردی هرچه باشد؛ احراز یک بست کاری، راه‌اندازی یک بلاگ، بردن یک مسابقه، گرفتن دیپلوم، یادگیری زبان و هرچیزی از این دست… در کل، موفقیت رسیدن به یک وضعیت مطلوب ذهنی است که با نارضایتی از وضعیت موجود شکل می‌گیرد.

موفقیت نصیب کسانی می‌شود که ۱. اهداف واضح دارند؛ ۲. عملگرا و پُرتحرک‌اند؛ و ۳. استقامت دارند و شخصیتِ تسلیم‌ناپذیر.


💬 چی عوامل و ویژگی‌های وجود دارند که رسیدن به موفقیت را تسهیل می‌کنند؟ از تجربیات خودتان بگویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *