در جست‌وجوی مدت زمان مناسب برای هر فعالیت

تخمین زمان مطالعه: ۳ دقیقه.
مدت زمان مناسب برای هر فعالیت
نطفه بسیاری از بیماری‌ها زمانی شکل می‌گیرد که ما مدت زمان مناسب برای هر فعالیت را به دقت انتخاب نکینم.

احساس پوچی، بی معنایی و مفید نبودن در خانواده، جامعه و کشور؛ نداشتن دورنمایی شفاف و مسیرِ مشخص برای رسیدن به آن، احساس باردوش بودن و غیره موارد مشابه – به عنوان خالق‌های اصلی استرس و معدودی از بیماری‌های است که به‌صورت بی‌سابقه در بین نسل جوان امروزی شیوع پیدا کرده‌است.

به نظر می‌رسد در کنارِ سایر عوامل، افراط و تفریط در تخصیص مدت‌زمان برای هر یکی از فعالیت‌های روزمره یکی از عواملی مهم و حیاتی در بروز استرس به شمار می‌رود. احساس پشیمانی از تخصیص زمان زیاد برای تماشای پیوسته‌ای چندین قسمت یک سریال تلویزیونی را هر یکی از ما به‌ یاد داریم. تجربه‌ی یک حس ناخوشایند بعد از یک تفریح طولانی در کارنامه‌ای زندگی اکثریت ما ثبت است. مطالعه‌ی ملال‌آور چپتر/کتاب برای امتحان، خصوصا برای محصلین که در طول سِمِستر درس نمی‌خواندند، یکی از ماندگارترین خاطرات عمر شان خواهد بود.

همان‌طویکه می‌بینید، با آنکه مشاهده‌ای یک سریال، رفتن به یک تفریح، مطالعه‌ی یک چپتر بیشتر منبع حس خوب است، پس چرا مسبب احساس پیشمانی، حس ناخوشایند و تجربه ملال‌آور می‌شود؟ به احتمال زیاد پاسخ این سوال در نحوه‌ای تخصیص مقدار زمان برای این نوع فعالیت‌ها و سایر فعالیت‌های روزمره است. به گفته‌ای که موضوع مهمی را به ما یادآوری می‌کند، توجه کنید:

چادر یک خانم، نباید به اندازه‌ی کلان و به شکلی پیچیده باشد که زندانی برای او بسازد. و نیز، نباید به قدری کوچک باشد که مصلحت‌های اجتماعی، فرهنگی و دینی آن جامعه را زیر پا کند – بهتر است چادر به شکل و اندازه‌ای باشد که برعلاوه حفظ ارزش‌های اجتماعی نشان‌دهنده‌ای استقلالیت، ابهت و متانت خانم و یکی از عوامل زیبایی او باشد.

تخصیص مدت زمان مناسب برای هر فعالیت نیز همین‌طور است. قطعاً، یکی از پیش‌نیازهای زندگی شاد، تخصیص مناسب زمان، نه کمتر نه بیشتر، برای هر فعالیت – حتی فعالیت تفریحی است. تشخیص دقیق مدت‌زمان موصوف، کار ساده‌ای نیست ولی ما می‌توانیم سعی کنیم، در حدِ توانِ‌مان، این مقدار را با کمترین میزان خطا انتخاب کنیم. داشتن یک روزِ خوش و در کل زندگی شاد، ارزشِ نصف روز استفاده نکردن از فیسُبوک و نیز ترک جلسه‌ای دوستانه‌، بعد از یک معذرت‌خواهی، را دارد.

نوشته‌هایی مرتبطچگونه «نیازِ در اجتماع بودن» دارد به بیماری «فرار از اجتماع» تبدیل می‌شود؟، در«پژواک زندگی» و احترام به اولویت‌های دیگران در «مدیریت منابع».

13
0

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.