فیلترینگ از نگاه کوین کلی؛ در پی سوزن در انبار کاه

تخمین زمان مطالعه: ۴ دقیقه.
فیلترینگ از نگاه کوین کلی
می‌خواهم؛ نه میلیون کتاب بلکه صد کتابی که ضرورت دارم.

درست است که سوزن کوچک است؛ ولی، سختیِ پیدا کردن آن در انبار کاه به خیل عظیمِ از پرهای کاه نیز بستگی دارد که روی هم قرار گرفته‌اند. من می‌توانیم به‌راحتی از میان چندصد کتاب، براساس ضرورت و سلیقه‌ی خود، کتاب انتخاب کنم؛ اما از میان میلیون‌ها کتاب چطور؟!

دسترسی در کتاب The Inevitable

درباره دسترسی/accessing کوتاه گفتیم. گفتیم که مالکیتْ اندک‌اندک جایش را به دسترسی می‌دهد. مثلاً، ضرورت نیست کتاب را از کتاب‌فروشی بخریم؛ می‌توانیم با پرداخت مبلغ ثابت یا یک اشتراکِ ماهانه حق دسترسی به آن را ‌بخریم. به آمازون کندل فکر کنید.

به Kindle فکر کنید؛ به دیتابیسِ عظیم آن؛ به میلیون‌ها عنوان کتاب در این مخزن کتاب دیجیتال‌. اگر از کلِ‌کتاب‌های تألیف‌شده در طول زندگی بشریت بگذریم، همین کندل استور به حدی کتاب درخود دراد که در مقایسه با عمرِ کوتاهِ ما بسیار و بسیار زیاد است. ما نمی‌توانیم میلیون‌ها را بخوانیم، مجبوریم دست به انتخاب بزنیم؛ اما چگونه؟!

فیلترینگ از نگاه کوین کلی - کتاب
اینترنت بستری را به‌وجود آورد که هرکسی که بخواهد می‌تواند محتوا تولید کند. در قدیم، محتوای اصلی کتاب بود و مجله؛ ولی، حالا شرایط فرق کرده.

فیلترینگ مکمل اکسیسینگ

همیشه تعداد انسان‌های خوش‌فکر و خوش‌سلیقه وجود دارند که سوزن‌های مورد ضرورتِ ما را از میان انبارِ کاه دست‌چین می‌کند. می‌نشینند، فکر می‌کنند، تحقیق می‌کنند، نتیجه می‌گیرند و براساس ضرورتِ من و تو محصول (متحوا) عرضه می‌نمایند. آیا این کار مطلقاً شدنی است؟ نه؛ کسی چنین چیزی نگفته. دست‌چین کردن محتوا، حتا و اگر تمام معیارهای دیگر ثابت فرض شود، نیز به شکلِ کاملاً دقیق و کارامد ممکن نیست.

بسیاری وقت‌ها منافع دولت‌ها و سازمان ها در اولویتِ اگر اول نه، دوم‌سوم قرار دارند و محتوای را که ما و شما از یک وبسایت، فروشگاه کتاب،‌ صفحه فیس‌بوک، پروفایل اینستاگرام می‌بینیم همیشه و مطلقاً براساس ضرورت ما نیست. حال آنکه برعلاوه ضرورت، سلیقه نیز در میان است. بسیاری‌ها یوتیوب را بخاطر تماشا می‌کنند که وقت‌شان بگذرند، فید اینستاگرام را مرور می‌کنند چون می‌خواهند – مثلاً – از زیر فشار کار اداره برآیند. کی می‌داند کدام ویدیو را من در یوتیوب یا چی نوع متحوا را در فیس‌بوک دوست دارم؟!

هوش مصنوعی راهکارِ آینده برای فیلترینگ

هنوز راه زیادی در پیش است که سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی به مانند انسان‌ها فکر کنند؛ ولی با توجه به انبوهی معلوماتِ تولیدشده به‌شکل آنلاین و آفلاین، و سلیقه‌های متفاوت به تعداد انسان‌ها، این کار از عهده‌ی توان فکر انسان‌ها خارج است؛ کاری که در آن تحلیل و فیلترینگ معلومات براساس «ضرورت» و «سلیقه» انجام شده باشد. [جستجوی مرتبط: بیگ‌دیتامتمم].

تبلیغاتِ شخصی‌سازی شده، کتاب‌های پیشنهادی آمازون، ویدیوهای پیشنهادی یوتیوب، همه‌شان به‌نحوی ردِپای هوش مصنوعی – و در یا لایه‌ی عمیق‌تر، پروسه‌ی فیلترینگ – را در خود دارد. هنگامی که در یوتیوب با جی‌میل لاگین شده‌ایم و صفحه اصلی آنرا باز می‌کنیم، برای من و تو، دو صفحه با محتوای متفاوت نشان داده می‌شود؛ چرا؟! فیلترینگ براساس هوش مصنوعی.

فیلترینگ از نگاه کوین کلی یکی از نیروهای تکنالوژیکی است که آینده ما را شکل خواهد داد. او از آینده‌ی می‌گوید که وقوع‌اش حتمی است. درباره اکسیسینگ اینجا بخوانید.

مطالعه مرتبط: چگونه اکثر کتاب‌های غیرداستانی پرفروش نیورک تایمز و آمازون را رایگان دانلود کنم؟

16
0