استراتژی شبکه‌‌سازی ماهرانه؛ کدام نکات را در نظر بگیرم؟

با چرا شروع کنید، متفاوت عمل کنید، بیشتر شنونده باشید سوالات هوشمندانه بپرسید.

شبکه سازی ماهرانه

با چرا شروع کنید! چرا شبکه‌سازی می‌کنید؟ برای چی؟ قبل از آغاز شبکه‌سازی فردی از خود بپرسید که این کار را با چی اهدافی انجام می‌دهید؟ چرا باید وقت و انرژی‌تان را صرف چنین کاری کنید؟

بعد از یافتن چرا، استراتژی شبکه‌سازی فردی‌تان را تدوین و اجرا کنید. دقت داشته که موارد ذیل در آن لحاظ شده باشد:

مخاطبان‌تان را هدفمند انتخاب کنید

اگر می‌خواهید در آینده کاروباری راه اندازید، بهتر است کسانی را هدف قرار دهید که می‌توانند در این راستا کمک‌تان کنند، افرادی که مکمل مهارت‌‌هایتان را دارند، یا کسانی که در این راستا پیشرو هستند.

شاید هدف نهایی‌تان یافتن شغل / وظیفه و احرازِ بستی باشد، در این صورت باید عضو شبکه‌ی شوید که در این مسیر به شما یاری بتوانند. کسانی که مقام خاصی دارد، یا از مؤثریتِ خاص بر سازمان / اداره مورد نظرتان بر خوردارند.

شاید بخواهید به یک آدم مشهوری نزدیک شوید. با او در یک محفل و مهمانی شرکت کنید. شاید بخواهید صرفاً با کسی دوست شوید. شاید هم شریک زندگی تان را بیابید. در یک کلام: مخاطبان‌تان را هدفمند انتخاب کنید. چرا این آدم‌؟!

متفاوت ظاهر شوید

اگر می‌خواهید به کسی نامه‌ی سپاسگزاری بفرستید، آن را دست‌نویس کنید. اگر می‌خواهید تولد کسی را تبریک بگویید، آن را دست‌نویس کنید. نشان دهید که برای نوشتنِ آن وقت صرف کرده‌اید و سلیقه به خرج داده‌اید. شاید بعضی وقت‌ها تایپ و چاپ کردن این هدف را برآورده کند.

متفات بودن یکی از ویژگی‌های شبکه سازی ماهرانه است.

ایجادِ حتی اندکی تفاوت در اقدامات، رفتار و تصامیم منجر به این می‌شود که بهتر دیده شویم و در ذهن‌ها ماندگار شویم. اقدامات مرتبط با شبکه‌سازی فردی را سرسری انجام ندهید. متفاوت ظاهر شوید؛ هم در گفتار و هم در رفتار.

کمتر بگویید، بیشتر بشنوید

آدم‌های که مثل بلندگو بی‌وقفه گپ می‌زدنند معمولاً منفور دیگران‌اند. در شبکه‌سازی فردی، بهتر است شنونده باشید، تا گوینده. خوب‌است بیشتر تایید کنید تا انتقاد. اگر هم انتقاد می‌کنید آنرا به شکل یک نظر شخصی مطرح کنید، نه یک حقیقتِ مطلق.

هیچ چیز به‌اندازه‌ی ثبت دیگاه / کمنت در شبکه‌سازی فردی مهم نیست. اگر مخاطبان‌تان در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که کاری مفیدی کرده، کتابی نوشته، یا تقدیرنامه‌ی گرفته، برایشان تبریک بگویید. نشان دهید که چقدر خوشحال شدید و چی حسی برایتان داده‌است.

هرکس به تعریف، تشویق و تمجید ضرورت دارد؛ حتی آنهایی که به ظاهر ضرورت ندارد. غیر مستقیم تعریف کنید، جواب خواهد داد.

پرسیدن سؤالات ارزشمند

می‌گویند سطح توانایی و درک انسان‌ها را از نوعیت سؤال پرسیدن‌شان حدس بزنید؛ از محتوای سولات‌شان. طرح یک سؤال حرفه‌یی وجهه‌ی حرفه‌یی شما را تقویت می‌کند.

سؤالات بپرسید که مطمئن هستید طرف مقابل جواب آن را می‌داند. یا با صرف وقت کم می‌تواند برای آن سؤال جواب پیدا کند. مطمئن شوید که سوالات‌تان شخصی نباشد، برای مثال از مسائل خانوادگی، گرایش‌های سیاسی، مذهبی و موارد مشابه.

درباره شکست‌هایتان بگویید

اگر چیزی منفی در فضای فزیکی و دیجیتال درباره‌‌تان وجود دارد، بهتر است خودتان اقدام کنید و حامل خبر بدتان باشید.

شاید در گذشته اشتباهی مرتکب شده‌اید، یا کاروباری راه‌انداخته‌اید که به موفقیت نرسید است. درباره‌شان خودتان بگویید؛ درباره‌ی دلایل آن شکست و پیامد‌های آن، در رابطه به چیزهایی که از آن شکست‌ها یاد گرفته‌اید.

اجازه ندهید که درباره نقاط ضعف‌تان را دیگران صحبت کنند. خودتان این کار را انجام دهید؛ البته به شکل حرفه‌یی. مخاطبان‌تان دوست دارند از زبان خودتان بشنوند.

استراتژی شبکه‌سازی ماهرانه

با چرا شروع کنید. مخاطبان‌تان را هدفمند برگزینید – کسانی که جواب «چرا» هستند. برای اینکه به چشم بیایید، متفاوت عمل کنید. بیشتر شنونده باشید و زیادتر تأیید کنید و همچنان در ثبت دیدگاه / کمنت فعال باشید. با پرسیدن سؤالات حرفه‌یی و ارزشمند وجهه‌ی حرفه‌یی‌تان را تقویت کنید.


💡 نقشه‌راه شبکه‌سازی فردی (درحال تکمیل)

یک پاسخ به «استراتژی شبکه‌‌سازی ماهرانه؛ کدام نکات را در نظر بگیرم؟»

سلام و درود علامه معزز را زحمات تان قابل ستایش هست بسیار موضوعات عالی و ارزشمند!!👌👌
وجود تان سبز🙋🙋

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *