شبکه‌سازی فردی؛ از قدرت تکنالوژی‌های جدید بهره بگیرید

فالو کنید، تأیید نمائید و کمنت‌های پُر بصیرت ثبت کنید.

شبکه سازی فردی را با ابزار عصر خود انجام  دهید.
تصویر: توسط Adem AY در Unsplash

استراتژی خود را در شبکه‌سازی فردی با توجه به عصر که در آن زندگی می‌کنیم تدوین و تطبیق کنیم. از تکنالوژی عصر خود بهره گرفته، افراد مطلوب را پیدا کرده، برویم به پروفایل‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی و فالو کنیم. در اوایل چیزی نپرسیم؛ فقط فالو کنید و کمنت‌های پُربصیرت (insightful) ثبت نماییم.

در ادامه می‌خوانید:

انتخاب افراد مطلوب

انتخاب افراد برای ساختنِ شبکه فردی آینده کاری آسانی نیست. ممکن در نخست نفهمیم که چی کسانی برای ما مفید خواهند بود؟ طبعِ ما با کی‌ها سازگار خواهد بود؟ بهتر است با چی افرادی ارتباط برقرار کنیم؟

از اینرو، با مطالعه و انتخاب افرادی آغاز کنیم که در محیط‌های مختلف با آنها بر می‌خوریم؛ ممکن یک معلم باشد، یا صاحب کاروباری؛ یا کسی باشد که تخصص و مهارتِ مکمل حوزه‌ی کاری ما را دارد؛ و یا افردای که دارند عینِ هدفی را تعقیب می‌کنند که ما تعقیب می‌کنیم. کافی است کنجکاو باشیم، افراد پیدا خواهند شد.

اولین کسی را که من در شبکه‌سازی فردی هدف قرار دادم، کسی بود چند پله/پَته بالاتر از من در چارت سازمانی. من با این هدف او را انتخاب کردم که در پیشرفت شغلی/وظیفوی با من کمک کند. او کمک کرد.

فالو، تأیید و کمنت

تعدادی زیادی از افراد، که تازه پروسه‌ی شبکه‌سازی فردی را شروع می‌کنند، دچار یک اشتباه بزرگ می‌شوند. آنها اولین ارتباط‌شان را با این سوالات شروع می‌کنند که چطور هستید؟ اوضاع از چی قرار است؟ خوش می‌گذرد؟ ولی سوال اینجاست که آیا برای کسی که شما را هنوز نمی‌شناسد اهمیتی دارد؟ قطعاً خیر!

شبکه‌سازی فردی را با سوال کردن از مسائل شخصی و زندگی خصوصی مخاطبانِ خویش شروع نکنیم. همه‌کس، در مواجه با بیگانه‌ها و غربیه‌ها، نسبت به حریم خصوصی‌شان حساس‌اند. به آن احترام بگذاریم و این چیزی است که به نفعِ‌مان تمام خواهد شد.

به جای این سوالات، با دنبال کردنِ پروفایل‌‌هایشان شروع نماییم. با تأیید کردن (استفاده از شَکلَک‌های احساسی، نظیر لایک، قَلبک و سایر ایموجی‌های معمول و رسمی) ادامه دهیم. در نهایت، با ثبتِ کمنت‌ها و نظریات هوشمندانه و پُربصیرت موازنه رابطه به سمت خود تغییر دهیم.

نقش کلمات در شبکه‌سازی فردی

خیلی‌ها این اشتباه را مرتکب می‌شود که مکرراً از عین عکس‌العمل استفاده می‌کنند. مثلاً همیشه در کمنت‌هایشان از کلمات کلیشه‌یی «عالی»، «زیبا»، «آموزنده بود» و غیره کار می‌گیردند. این نوع کمنت‌های راه به‌جایی نمی‌رسانند.

به‌جای آن می‌توانیم به موضوع از زاویه‌ی دیگر نظر اندازیم، کتابی مرتبط با موضوع معرفی کنیم، لینک دهیم به پادکستی و یا هم چیزهای ارزشمندِ دیگر. مثلاً می‌توانید چنین کمنت دهید. نوشته‌تان دید من را نسبت به این موضوع وسیع‌تر و غنی‌تر ساخت. وقتی آنرا خواندم یاد کتاب «مرگ تخصص» افتادم.

کمنت‌های پُربصیرت به کمنت‌های گفته می‌شوند که خواننده (خصوصاً مخاطب هدف) از خواندنِ آنها لذت می‌‌برند. چیزی‌های جدید به دانش‌شان اضافه می‌شوند. فکر می‌‌کنند با یک آدم باهوش طرف‌اند.

ادامه، ادامه، ادامه

شبکه‌سازی فردی مثل سویچ/کلید برق نیست که فشار دهیم و همه‌‌چیز تمام شود. بلکه چیزی است مثل باغبانی. وقتاًفوقتاً رسیدگی و مراقبت ضرورت دارد. آن هم نه با هر روشی؛ بلکه با یک روش هدفمند و سنجیده.

خیلی‌ها این اشتباه را مرتکب می‌شوند که برای حفظ پایداری ارتباط‌‌شان از روش‌های کلیشه‌یی را انتخاب می‌کنند؛ مثلاً: همیشه در کمنت‌هایشان از کلمات «عالی»، «زیبا»، «آموزنده بود» و… استفاده می‌کند. در حالی‌که ادامه دادن، صرفاً «خود را به چشم دیگران زدن» نیست.

یک راهکار ساده وجود دارد و آن اینکه قبلا از ثبت هر نوع دیگاه/کمنت، درباره‌ی آن موضوع از گوگل بپرسید. زیاد کمک‌تان خواهد کرد. آنچه را که یاد گرفتید به زبان خودتان کمنت کنید. نتیجه‌ی مطلوب را خواهید گرفت. به امتحانش می‌ارزد.

شبکه‌سازی فردی در عصر دیجیتال

تکنالوژی‌های جدید زندگی آدمی را دچار تحول می‌کنند و با ارائه‌ راه‌حل‌های جدید به پروسه‌ها سرعت می‌دهند. ارتباطات و شبکه‌سازی فردی نیز بخشی از زندگی است. راهِ شبکه‌سازی فردی را با استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی سهل‌تر و سریع‌تر بپیمایید.

اول افراد مطلوب‌تان را انتخاب کنید؛ دوم: آنها را در فضای آنلاین فالو کنید، محتوای‌شان را لایک کنید و کمنت‌های پُر بصیرت ثبت کنید؛ و سوم: به شبکه‌سازی مثل باغبانی نگاه کنید، چیزی که همیشه ضرورت به مراقبت دارد.


💬 شما از کدام کلمات، عبارت و جملات برای شبکه‌سازی، برقراری ارتباط و تحکیم آن استفاده می‌کنید، دیدگاهی بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *