سال نو با آغوش گرم‌تر به استقبال امتحان‌ها و خطا‌ها

تخمین زمان مطالعه: ۳ دقیقه.

سال نو ۱۳۹۷ - امتحان و خطا

به این فقره‌ها توجه کنید:

  • سیستم‌های پیچیده‌ای بانکداری امروز را در نظر بگیرید. شاید باورِتان نشود؛ ولی این سیستم، به صورت کامل، چند دهه قبل در یک صبح زیبا، در قایق شخصی‌ای توسط دو اقتصاددان آلمانی ایجاد شد؛
  • پیام سخنرانی، انتخاب کلمات، نحوه‌ای بیان، مدت زمان سخنرانی، و … در سخنرانیِ مشهور مارتین لوترکینگ تحت عنوان، «رویایی دارم» در شام روز قبل از روزِ موعود آماده شد؛ همه‌اش. این مورد را مطمئنم باورِتان نمی‌شود.
  • در سال ۱۹۳۵، آنتوان دو سنت اگزوپری به دلیل بروز مشکلات تخنیکی در هواپیمایش، مجبور به فرودآمدن در صحرای بزرگ آفریقا شد. او از بیکاری رنج می‌برد، از این رو تا رسیدن کمک، وقت‌اش را به نوشتن کتاب شازده کوچولو (شهزارده‌ کوچک) صرف کرد؛ کتابی که به بیش از ۳۰۰ زبان و گویش ترجمه شده و یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ محسوب می‌شود (+). اطمینان می‌دهم که این یکی بیش از حد غیر قابل باود به  نظر می‌رسد.

درست فکر کردید؛ باید هم باورِتان نشود:

  • سیستم‌های پیچیده‌ای بانکداری امروز، نه در یک صبح زیبا، نه توسط دو اقتصاددان، بلکه همگام با تاریخ، توسط هزاران شخص، همزمان با رشد سایر بخش‌ها در زندگی بشر، توسعه یافته است: از نظریه‌های جدید علمی – اقتصادی استفاده شده است؛ از سهولت‌های که تکنالوژی به میان آورده، بهره برده شده‌است؛ اکثر نظریات و ایده‌ها مورد امتحان قرار گرفته است؛ تعدادی از ایده‌ها انتخاب‌شده بسیاری از آنها دور انداخته شده و تعدادی هم بعد از گذشت زمان منسوخ شده است؛ تا اینکه این سیستم به شکل امروزی خود درآمده است و هنوز هم در حال توسعه است.
  • آمادگی سخنرانی مارتین لوترکینگ نه در شام پیش از روزِ موعود، بلکه در نتیجه‌ای سال‌ها تلاش برای درک خلایی بزرگ موجود در جامعه، فهمیدن عمق نابرابری در بین مردم، دانستن راه‌های مناسب مبارزه برای رفع این خلاها و عمق نابرابری، تقویت جسارت اقدام‌های بزرگ، نه گفتن به ترس و ننشستن در انتظار زمان مناسب بدون هیچ کاری کردن؛ و شاید هم بعد از ده‌ها بار امتحان و خطا در سحنرانی‌های قبلی‌اش، شکل گرفته است.
  • کی میداند دو سنت اگزوپری چند بار کتاب را پاک‌نویس کرد: از لحاظ ساختار، پیام، ادبیات، و …؟ اصلا کی می‌داند  محتوا و پیامی فعلی کتاب با ایده‌ اولیه‌یی که به ذهن نویسنده‌ رسید، یکی هست؛ کسی مطئن نیست. ولی می‌شود گفت: در صحرایی آفریقا، در فاصله زمانیِ رسیدن کمک و به‌یک‌بارگی این کتاب نوشته نشده است.

و در نتیجه:

هدفم از ذکر این همه مقدمه‌ی تقریبا نامربوط، این بود که «سعی کنیم از امتحان و خطا هراسی نداشته باشیم» هر سیستم پیچیده‌ای امروز – حتا سیستمی که با استفاده از آن دارید این متن را می‌خوانید – نه کاملا، ولی محصول تعدادی زیادی از آزمون‌ها و خطاهاست.

بهتر است ما هم، در کنارِ اینکه سعی کنیم آخرین توان‌ خود را به‌کار بریم تا اشتباه نکنیم، اگر اشتباه شد، خوشحال باشیم که از این اشتباه شدن چیزی جدید یاد گرفتیم. اشتباه شدن دلیلی برای تاسف خوردن ندارد؛ آزمون و خطایی بی‌نتیجه تاسف‌آور است و انجام ندادن امتحان‌ها و خطاها تاسف‌آورتر از آن.

این مطلب از نظر خیلی‌ها، از جمله خود من، یک مفهوم بدیهی‌ست. می‌خواستم سال جدیدم را با این مطلب بدیهی و با پیشانی‌ بازتر به پیشواز امتحان‌ها و خطاهایی هدفمند آغاز کنم. درپی آن علاقه‌مند شدم آنرا با شما شریک کنم تا شاید دوستی با دیدگاه ارزشمندش مسیر بهتری را به ما نشان دهد؛ این بود که اینجا نوشتم‌اش.

4
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *