سئو برای کاربران: آیا گوگل بهترین نتایج را به ما نشان می‌دهد؟

تخمین زمان مطالعه: ۳ دقیقه.
سئو از نظر کاربر
حقوق معنوی بخشی از مَتِریال‌های استفاده شده در این طرح به Vecteezy برمی‌گردد.

۱. مردم چی ضرویاتی دارند، و کدام بخشی ازین ضروریات را می‌توان از طریق عرضه محتوا (محصول) در سطح وب برآورده ساخت؟

۲. کاربران، با هدفِ رسیدن به محتوای موردِنظرشان، چگونه سوال می‌پرسند؟

۳. این سوالات را از کی/چی می‌پُرسند؟ معمولاً از گوگل.

۴. هنگامی که سوالی از گوگل پرسیده می‌شود، الگوریتم‌های گوگل برای انتخاب و رتبه‌بندی نتایج چگونه عمل می‌کند؟

۵. چی استراتیژی‌ها، تاکتیک‌ها و تیکنیک‌های را به‌کارگیرم تا وبسایت من در سه نتیجه‌ی نخست (یا در صحفه اول) نتایج جستجو قرار گیرد؟

برای رسیدن به پاسخ سوال ۵اُم، معمولاً ۴ سوال اول را دقیقاً مطالعه و بررسی می‌نمایند؛ که این کار تعریف بسیار‌ساده‌شده‌ی از سئو را می‌رساند – تعریف جامع‌تر.

مقدمه‌ی کوتاهِ بالا را گفتم تا بگویم، هنگام جستجو در وب، ما با انبوهی از محتوای آموزشی/معلوماتی تولیدشده و انبار شده مواجه هستیم که هر روز به‌شکل حیرت‌آور در حال افزایش است. بخش عمده‌ی محتوای موجود در وب، پیش از اینکه با محور رفعِ نیازمندی کاربران تولیدشده، و ارزش زمانِ اختصاص‌داده‌شده‌ برای مطالعه را داشته باشند، پاسخی برای الگوریتم‌های گوگل است؛ دقت داشته باشید، بسیارِشان، نه همه‌شان.

موتورهای جستجو – که تا این زمان گوگل هوشمندترین‌ِشان است – هنوز راه طولانی در پیش دارند، تا برای سوالاتِ‌مان، به لحاظ مفهومی و محتوای، بهترین پاسخ را ارائه دهند.

وقتی از گوگل چیزی را می‌پرسیم و انتظار داریم محتوای معتبر و مفید را به ما نشان دهد، در بسیار مواقع، جواب‌ها/نتایج، پیش از اینکه از اعتبار بالا برخوردار باشند، دارای جذابیت بالاست؛ محتوای که تعدادی زیادی کاربران به آن واکنش نشان داده اند، و ساختار آن نیز، هم‌جهت باشیوه‌ی فکر کردن الگوریتم‌های گوگلاند.

فرض کنید به دنبال درک اصطلاح هوش مصنوعی هستید. در گوگل به جستجو می‌پردازید. طبق عادت اولین نتایج، یا همان نتایج صحفه‌ی اول گوگل را مرور می‌کنید. لحظه‌یی می‌گذرد و می‌بینید که با یک‌تعداد سایت‌های خبری مواجه شده‌اید که می‌خواهند «تشنگی شما را با قاشق سیراب کنند»؛ آن‌هم نه آب پاک و صاف.

درست است که آی‌سی‌تی دسترسی به محتوا را بسیار آسان کرده است؛ اما متأسفانه، این سهولت‌ها مشکلاتی را نیز به همراه خود آورده‌اند: انبار کاه. یافتن محتوای غنی، آپدیت و ارزشمندْ در سطح وب، امروز دشواریِ «یافتن سوزن در انبار کاه» را دارد.

هوش مصنوعی در موتورهای جستجویِ به مانندِ گوگل، هنوز دور است تا به مانند انسان فکر کند؛ متحوا را بخوانند، منابع را بررسی نماید، متن را از لحاظ روانی و شیوایی ارزش‌دهی نماید، جمع‌بندی کرده و در نهایتاً نتیجه بیگرد که از میان میلیون‌ها نتیجه، کدامِ‌شان بهترین گزینه‌ها هستند.

پیشرفت هوش مصنوعی در موترهای جستجو اگر هم سریع هم اتفاق بیافتد، برای زبان انگلیسی یا زبان‌‌های مهم و پُرگوینده‌ی دنیاست، که احتمالاً زبان فارسی در این اولویت‌بندی، به‌این زودی‌ها نمی‌تواند جایگاهی بالای را به‌خود اختصاص دهد.

خلاصه گپ اینکه: بهتر است به‌یادِمان باشد که، اکثر تولیدکنندگان محتوا (نه همه‌شان)، جواب گوگل را می‌دهند تا جواب ما را.

از اینرو، بهتر است در کنار بهبود مهارت زبان انگلیسی خود (البته نه صرفاً برای نتیجه‌گیری بهتر از جستجوی وب😉)، سواد دیجیتال خویش را نیز افزایش دهیم، تا اندک‌اندک به تکنالوژی تسلط پیدا نماییم.

14
0

گفتگو کنید

2 نظر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.