تحقیق در محل کار: اولین قدم برای شروع نوشتن در محل کار

روش تحقیق در محل کار

💡 تحقیق در محل کار با هدف جمع‌آوری معلومات یک مهارت فرعی و از ضروریات اساسی مهارت نوشتن در محل کار است. کی‌ها به این مهارت فرعی ضرورتِ بیشتر دارند؟ کسانی که: گزراش کار، پروپوزل، ایمیل، صورت جلسه می‌نویسند. بسته به وضعیتی که در آن قرار دارید و نوعیت نوشته‌ی که تهیه و تنظیم می‌کنید، تحقیق در محل کار می‌تواند بسیار وقت‌گیر و یا هم اصلا ضرورت نباشد.

ممکن تجربه‌های قبلیِ مرتبط با تحقیقات داشته باشید. تهیه و تنظیم گزارش و پرزِنتیشن برای وظیفه‌ی محول‌شده از جانب استاد در دانشگاه، تنظیم و ارائه پروژه صنفی و نوشتن مقالات تحقیقی می‌توانند تنها نمونه‌های از آن‌ها باشند.

این نوع تحقیقات معمولاً مطابق به یک طریقه‌ی رسمی و جامع و به شکلِ روشمند انجام می‌شوند. در حالی‌که تحقیقات (جمع‌آوری معلومات) در محیط کار چیزی متفاوت، اغلباً غیر روشمند و در مواردی هم بسیار خاص است.

💡 در محیط کاری اکثراً با پروژه‌ها و وظایفی مواجه هستید که باید خودتان روشِ تحقیقیِ کارامد و قابل استفاده‌ی آن محیط را پیدا (و حتی ایجاد) کنید؛ تا به کمکِ آن، بتوانید معلومات مورد نظرتان را جمع‌آوری کنید.

شناخت مخاطب؛ اولین قدم تحقیق در محل کار

شناخت و آگاهی از مخاطب/خواننده‌ی نوشته یکی از بخش‌های زیربنایی تحقیق در محل کار است؛ و همچنان یکی از عواملِ اساسی ایجاد تفاوت میان این نوع نوشته‌ها و نوشته‌های محیط‌های تحصیلی و تعلیمی.

در محیط‌های تحصیلی و تعلیمی آنچه که مهم‌تر از همه است «روش» است. اما در محل کار شناخت و آگاهی از خوانندگان نوشته و ضروریات و دغدغه‌های آن‌ها نیز نقش کلیدیِ در جمع‌آوری معلومات دارند.

شناخت و آگاهی از خونندگان نوشته در روش تحقیق در محل کار ضروری است.

تحقیق درباره خواننده‌ی نوشته از آنجا اهمیت پیدا می‌کند که نویسنده‌ی مطلب، در روشنایی آن، می‌تواند بدون اندکِ دخالت بیرونی و ضیاعِ وقت از طریق نوشته با خوانندگان ارتباط برقرار کند.

به همین دلیل وقت گذاشتن (هرچند زیاد) برای درک مخاطبان/خوانندگانِ نوشته بسیار مهم است.

انواع معمولِ تحقیقات

به صورت کلی تحقیقات را به دو نوع طبقه‌بندی می‌کنند: تحقیقات اولیه و ثانوی.

تحقیق اولیه احتمالاً برایتان ناآشناست، حتی و اگر تحقیقات زیادی در دورانِ تعلیم و تحصیل انجام داده باشید. اما بد نیست بدانید که این نوع تحقیقات یکی از رایج‌ترین نوعِ تحقیقات در محل کار است.

💡 به شکل کوتاه، تحقیقات اولیه شامل هر نوع معلوماتِ منتشرشده‌ی مرتبط با هدف تحقیقی می‌شود که بواسطه‌ی هرکسی غیر از نویسنده تنظیم شده است. این نوشته‌ها معمولاً شامل تمام مطالعات دست‌اول می‌شوند.

با آن هم در بسیار مواقع، در تحقیقات اولیه، غالباً خودتان به‌وجودآورنده‌ی معلومات هستید؛ شما پروسه تحقیق را طراحی می‌کنید، سروی مشاهداتی را انجام می‌دهید و شاید هم مجبور شوید با کسانی interview/مصاحبه کنید.

این امکان هم وجود دارد که لازم شود به کسانی ایمیل بفرستید، تلیفون کنید و یا هم مکتوب ارسال نمایید. با این توضیحات، تحقیقات اولیه شامل هیچ نوع پروسه‌ی بیرونی نمی شود. تقزیباً همه چیز در محل کار اتفاق می‌افتد.

هر ریکارد (سابقه‌یی) شرکت به تحقیق در محل کار کمک می‌کند.

منابع ثانوی، مانند مقالات خبری، به منابعی گفته می‌شوند که یک پروسه‌ی بیرونی را هم از سر گذرانده است. با این توضیح، مجلاتِ علمی، کتُب، نشریات صنعتی/تجارتی، روزنامه‌ها و تمام منابع مشترک کتابخانه‌یی شامل منابع ثانوی است. تحقیقات ثانوی می‌تواند شامل تحقیقات اولیه‌ی دیگران نیز باشد.

اما در محل کار بعید است برای تکمیل تحقیقاتِ خود بروید به کتابخانه، کتب تخصصی را مرور کنید،‌ از نشریات علمی استفاده کنید و روزنامه‌ها را ورق بزنید.

یکی دیگر از شیوه‌های تحقیق در محل کار گپ زدن با افراد با سابقه است.

استفاده از منابع اولیه در محل کار، صحبت کردن با کسی که مدتِ طولانی در محل کارتان کار می‌کرده و جستجو در سوابق شرکت و کمک گرفتن از اینترنت می‌تواند در راستای تحقیق به شما کمک کند.

بعد از جمع‌آوری معلومات قدم بعدی و مهمّ دیگر، اعتبارسنجی معلومات جمع‌آوی شده است.

اعتبار سنجی معلومات جمع‌آوری‌شده

تأکید بر کاربردی بودنِ نتیجه‌ی تحقیق، تجزیه و تحلیل و تفسیر آن،‌ پیش از هرچیزی دیگر به صحت خود معلومات بستگی دارد. اغلب اوقات شهرت حرفه‌یی نویسنده با همین اعتبار گره خورده است.

اگر شواهد، مدارک و منابع کافی برای اثبات ادعای خود نداشته باشید و یا دلایل کافی برای پشتیبانی از ایده‌ی‌تان وجود نداشته باشد، ممکن است خوانندگان، خیلی آرام و بی‌صدا از ادعای تان بگذرند و ایده‌تان را نادیده بگیرند.

تحقیق در محل کار، اعتبار نویسنده با منابع که استفاده می‌کند ربط دارد.

با این حال، برای ارزیابی اعتبار یک منبع چی اقدامی لازم است؟

در ادامه شش معیارِ ارزیابی منابع را آوردیم که به کمک آن‌ها می‌توانید تصمیم بگیرید که چی منابعی شامل اسناد تحقیقاتی تان باشد و کدام‌شان نه.

وقت گذاشتن برای اعمال این شش اصل کمک‌تان می‌کند تا از اثرگذاری نوشته در جهت مطلع کردن و متقاعد نمودن خوانندگان مطمئن شوید. اجازه دهید که آن شش اصل را با هم مرور کنیم.

۱. تازگی (آپدیت)

در اکثر موارد،‌ مخاطبان تان معلومات آپدیت و تازه می‌خواهند. یک قدم خوب، دیدن تاریخ انتشار محتوای منبع است. به دیدن تاریخ انتشار اکتفا نکنید، دقت کنید که ویرایش‌های جدیدتری آن منبع نیز موجود است یا خیر.

اگر منابع معلوماتی‌تان شامل لینک‌های به صفحات یک وبسایت است، دقت کنید که آن صفحات هنوز فعال است یا خیر. هیچ‌چیزی به اندازه‌ی کار نکردنِ لینک مطالب و منابع آزاردهنده نیست. روش تحقیق با افزایش اینترنت دچار تحول شده است و تحقیق در محل کار هم از آن مستثنی نیست.

در تحقیق در محل کار، کوشش کنید از تازه‌ترین منابع استفاده کنید.

نکته‌ی دیگری که باید به یاد داشت این است که همه‌ی نوشته‌ها و مقالات ضرورت به تازه‌ترین منابع ندارد؛ در بعضی موارد، یک نسخه‌ی قدیمی منبع منتشر شده نیز قابل قبول است. این موضوع بیش از هرچیزی دیگر به نوعیت نوشته‌تان بستگی دارد.

۲. نویسنده (مرجع)

دومین معیاری که باید در جریان اعتبارسنجی منابع برایش وقت بگذارید، تحقیق روی اعتبارِ نویسنده/مولف منبع است. برای این کار می‌توانید سوالات ذیل را از خود بپرسید:

 • نویسنده، ناشر و حامی این منبع از چی شرایط و ویژگی‌های برخوردار بوده است؟
 • آیا مرور (نقد و بررسی)‌ دیگری برای این منبع و این نویسنده وجود دارد؟ آیا این منبع تحت حمایت کدام بنیاد غیر انتفاعی و یا گروپ خاصِ‌دیگر قرار دارد؟
 • آیا نویسنده براساس تخصص، مسلک و آزادی عمل، صلاحیت نوشتن این منبع را داشته؟
 • آیا اطلاعات ارتباطی در اختیار منبع قرار دارد؟
ببینید منبع را کی نوشته؟ توجه به اعتبار منبع در هنگام تحقیق در محل کار ضروری است.

اگر از منابع اینترنتی استفاده می‌کنید،‌ اعتبارسنجی نوشته راحت‌تر است. حتی پیش‌پاافتاده‌ترین میتادیتاها به شما کمک می‌کند؛ مثل: نوعیت دامنه (,com ,net. .gov, .edu و…) و هوئيز. (i)

۳. دقت منبع در تحقیق در محل کار

اگر از منابع بررسی شده و تأیید شده استفاده می‌کنید که هیچ، اما اگر خلاف این است، بهتر است کمی وقت بگذارید و دقتِ معلوماتِ آن منبع را بررسی کنید.

دقت سومین معیاری اعتبارسنجی معلومات است. برای این کار می‌توانید، نه تنها بک منبع، بلکه جاهای مختلفی را که ممکن است یک معلومات منتشرشده باشد،‌ بررسی کنید.

چند پاراگراف را از وسط سند منبع بخوانید. می‌شود از لحاظ حرفه‌یی بودن منبع یک دید پیدا کردن.

این پروسه کمک می‌کند تا منابع معتبری برای تکمیل پروژه‌تان پیدا کنید. مثلاً: در جریان یافتن معلومات، آماری در نشریات خاگستری، شبیه بروشور و مجله، می‌یابید و آنرا به کمک اسناد دیگر تأیید می‌نمایید.

هنگامی که می‌دانید معلومات از کجا آمده، می‌توانید به شکل بهتر و قدرتمندتر از شواهدی که ادعایتان را اثبات می‌کند، حرف بزنید. برای اعتبارسنجیِ دقت یک منبع سوالات ذیل کمک می‌کند:

 • آیا این معلومات توسط کسانی دیگر نیز بررسی شده‌اند؟
 • آیا می‌توانید صحت معلومات را به‌واسطه‌ی منبع دیگر تأیید کنید. دانش قبلی خودتان در این باره چی می‌گوید؟
 • به انتخاب کلمات نگاه کنید: آیا زبان نوشته بی‌غرضانه و عاری از احساسات است؟
 • آیا خطاهای نوشتاری، دستوری و تایپی در سند وجود دارد که به کمک آن‌ها اعتبار معلومات را زیر سوال برد؟

۴. هدف

هنگامی که می‌خواهید هدف اصلی که نوشته‌شدنِ منبع را بررسی کنید، این سوالات را از خود بپرسید:

 • کدام عبارت هدف اصلی منبع را توضیح می‌دهد: اطلاع‌رسانی، آموزش، سرگرمی، فروش یا متقاعدسازی؟
 • آیا نویسنده/حامی هدف اصلی را واضح ساخته؟
 • آیا نقطه‌نظرهای نویسنده عینی و بی‌طرف‌اند؟
 • آیا معلومات اساساً از جنس فکت‌ها است یا نظریه و یا هم تبلیغات؟
 • آیا این معلومات عاری از تعصبات آشکار شخصی، سیاسی، ایدیولوژگی، فرهنگی، مذهبی و نهادی است؟
چرا این منبع نوشته شده؟ این سوال در انتخاب منبع در تحقیق در محل کار ضروری است.

احتمالاً‌ می‌خواهید نتایج تحقیقات‌تان حتی‌الامکان عینی و بی‌طرف باشد، بنابراین پیش از جمع‌آوری معلومات هیچ نتیجه‌ی را در ذهن خود در نظر جای ندهید. به جای اینکه بخواهید جهت‌گیری‌های ذهنی‌تان نتایج تحقیقات را تعیین کند، آنرا به حقایق (فکت‌ها) واگذار کنید.

مواردی است که رسیدن به معلومات کاملاً عاری از جهت‌گیری‌ها غیرممکن است. در چنین وضعیتی، آگاهی شما به عنوانِ محقق بسیار مهم است. در شناسایی جهت‌گیری‌ها دقت کنید و برای تأیید معلومات از منابع ثانویه کمک بگیرید.

مثلاً اگر می‌خواهید درباره خدمات یک شرکت یا اداره معلومات جمع‌آوری کنید، احتمالاً وبسایت آن اداره یا شرکت جهت‌گیری مثبت به سمت محصولات و خدماتش دارد. برای اعتبارسنجی دقت این معلومات، می‌توانید از منابع ثانویه و یا نظریات مخاطبان/مشتریان کمک استفاده کنید.

۵. همخوانی (ارتباط منبع با هدف تحقیق)

درباره منابعی که استفاده می‌کنید شفاف باشید. مطمئن شوید که این منابع ارتباط نزدیکی با هدف نوشته دارد و همخوانی قابل قبول با آنچه که قبلاً درباره‌ی «شناخت مخاطب» گفتیم.

در تحقیق در محل کار از منابع مختلف استفاده کنید.

با توضیح ملموس‌تر: ممکن است بخواهید نتایج سروی یک گروپ کوچک را با وضعیت آن گروه در کل کشور ارتباط دهید. فرض کنید این توضیح‌تان درباره‌ی رضایت شغلی باشد. با اینکه نتایج از عینِ تِم‌اند، آیا می‌توان از آن استفاده نمیود؟

دو سوال ذیل در این باره به شما کمک می‌کند:

 • مخاطبان منبعی که استفاده می‌کنید چی کسانی‌اند؟
 • خوانندگان شما نتیجه‌ی تحقیق‌تان را کجا و چگونه استفاده خواهند کرد؟

۶. تنوع منابع در تحقیق در محل کار

تنوع منابع یکی از آخرین چکش‌های است که باید برای اعتباردهی به نتایج تحقیقات‌تان بزیند.

تنوع منابع در تحقیق در محل کار مهم است.

هنگامی که تحقیقات‌تان با منابع متنوع پشتیبانی می‌شوند، احتمال بیشتری وجود دارد که خوانندگان تان به توصیه‌های شما گوش کند و با پیشنهادات‌تان موافقت نمایند.


در حال تکمیل…


نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *