روزهای خاص؛ برای شروع برنامه یا ختم آن؟

تخمین زمان مطالعه: ۵ دقیقه.
روزهای خاص برای شروع برنامه در نظر نگیرید
موفق خواهم شد. انشاءالله. این بار از اول سال شروع می‌کنم.

تطبیق یک برنامه در کار و زندگی، تغییر یک عادتِ بالفعل، کاشت و پرورش یک عادتِ جدید…؛ اکثرِ آدم‌های که خواستند نسخه‌ی بهتری از خود بسازند، هرازچندگاهی به چنین فکرهای رفته‌اند، می‌روند و خواهند رفت.

آدم‌ها، بالخصوص در ابتدا، برنامه‌ی سختگیرانه‌ی برای مدیریت زمان و به‌تبعِ آن کنترل خود می‌سازند. تعهد می‌نمایند که تا آخرین نفس پای آن بیاستند؛ و از این طریق، بتوانند خود را ارتقا دهند و چیزی شوند که می‌خواهند در محیط کار و زندگی باشند؛ یک آدم فهمیده، مورد احترام دیگران، تأثیر گذار در محیط و جهان و یا چیزهای از این قبیل.

برنامه‌ها، تعدادی زیادشان به‌همان بی‌دقتی، سادگی و سبُک‌سرانَگیِ که ساخته می‌شوند، در هنگام تطبیق با شکست روبرو می‌شوند. دلایلی زیاد پُشت این شکست صف بسته‌اند که به مرور، اگر فرصت شد، به آنها خواهیم پرداخت. اما فعلاً اجازه دهید یکی معمول‌ترین‌شان را بازگو کنم.

بی‌دقتی کردم

من پلان منظمی برای مطالعه و توسعه مهارت تنظیم کرده بودم. همه‌چیز با دقت شگفت‌انگیز جابه‌جا شده بود. هیچ‌چیز از قلم نمانده بود. پس، چرا فعلاً در وضعیت شکست قرار گرفته‌ام؟

تحت تأثیر محیط، فرهنگ و مدل ذهنی خود، دلایلی شکست برنامه را در ذهن خود مرور می‌کنیم. آنچه‌که پیش آمد، خوش آمد؛ اولین و ساده‌ترین دلایل – که در نتیجه‌ی اسکن ذهن‌ما از گذشته‌ی تطبیق پلان پیدا می‌شوند – انتخاب می‌نماییم.

وسط هفته؟!؛ مگر می‌شود تطبیقِ پلانی را وسط هفته شروع کرد و به سرمنزل‌مقصود رساند؟! بی‌دقتی کردم. باید در روز اول هفته شروع می‌کردم. برنامه‌‌ی می‌ریزیم؛ با همان اصول و قواعد قبلی؛ اما،

این‌بار از اول هفته شروع می‌کنیم. اندکی نمی‌گذرد که وضعیت قبلی تکرار می‌شود؛ شکست در تطبیق برنامه. بعدش می‌رویم سراغ اول ماه. تعدادی هم به‌اندازه‌ی صبر و حوصله دارند که منتظر اول فصل، اول سال و یا روز خاص می‌مانند. اعتراف کنم که من نیز چنین کاری کرده‌ام.

اگر خوش‌شانس باشیم که خوب؛ وگرنه، راه‌حلی انتخاب اول ماه یا روز خاص برای پیمودنِ موفقانه‌ی یک برنامه، به وضعیت شکست قبلی می‌رسد. نه یک بار بلکه بارها.

روزهای خاص برای شروع برنامه - علت‌های شکست را جستجو کنید.
در هنگام بررسی علت‌های شکست، به اولین دلایل، یا همان دلایل پیش‌پا افتاده، قانع نشوید. تحقیق کنید!

چی کار کنم؟

خود را از قید و بندِ اول‌ها و روزهای خاص خلاص کنید. درست است که عُرف و عنعنات تأثیر دارد، روز نامأنوس داریم، روز خاص هم. بد نیست برنامه‌ی را از اول هفته یا اول سال شروع کرد، یا از روز تولد. ولی، به‌یاد داشته باشیم که اگر هوشیار نباشیم، این کار دو تأثیر عمده دارد:

۱. هنگامی‌که پلان را ساختید، در اولین فرصت، تبطیق آن را شروع کنید. تأخیر در انجام یک پلان، باعث ضیاع وقت می‌شود و نیز، امکان دارد کل برنامه را تحت تأثیر قرار دهید.

۲. علت شکست در تطبیق یک برنامه را به روز شروع آن ربط ندهید. با بهانه‌آوردن به خود جفا نکنید؛ به دنبال علت‌های اصلی بگردید.

روزهای خاص برای شروع برنامه - ازریابی عملکرد
ارزیابی عملکرد (اینجا تطبیق پلان) چیزی‌ است که بسیاری‌ها انجام نمی‌دهند. کاری که در نهایت کمک‌مان می‌کند بفهمیم چرا این برنامه به شکست منتهی شد.

گیر مانده‌ام

خوب شاید پذیرفته باشیم که نمی‌توانیم از قیدوبند روزهای خاص خلاص شویم. گویی در ذره‌ذره‌ی وجود ماست که باید در روزخاصی از زندگی و روزهای اول، کاری را شروع کنیم. درک می‌کنم.

همان‌طوری‌که گفته‌اند: ترک عادت سخت‌ترین کار است؛ ولی جایگزن کردنِ‌شان کاری چندان دشواری نیست. از رو، جای عادت و طرزِ فکر فعلی، عادت و طرزفکر نو بکارید، برایش آب و خاک برسانید، پرورش‌اش دهید.

روزهای خاص را نه برای شروع برنامه‌یی، بلکه برای به‌اتمام رساندنِ آن درنظر گیرید.

در چند کلمه

در نخست و پیش از برنامه‌ریزی، تحقیق کنید؛ خود، زندگی و کاروبارتان را بشناسید. در قدم اول نمانید. همین‌که به اندازه‌ی کافی تحقیق کردید، برنامه بریزید و به‌زودی بروید سراغ تطبیق آن. «هر روز روزِ خداست.» از هر روزی که خواستید تبطبیق برنامه‌ی‌تان را آغاز کنید؛ هرچه زودتر بهتر!

کمی متفاوت عمل کنید! اول هفته، اول ماه یا سال؛ و یا روزهای خاص را برای سنجش عملکردتان درنظر گیرید، نه شروع برنامه‌ی تغییر عادت. در این روزها، خود را ارزیابی کنید؛ در تبطبیق برنامه‌ی را آغاز کرده‌ام، چقدر پیشرفت نموده‌ام؟ ارزیابی عملکرد به ما یادآوری می‌کند که «چی چیزهای را هنکام برنامه‌ریزی از قلم انداخته بودم؟» چی بهتر که این ارزیابی عملکرد را به‌عنوان یک عادت و قاعده‌ی زندگی.


خارج از این بلاگ بخوانید: مجموعه نوشته‌های محمدرضا شعبانعلی در باره برنامه‌ریزی.

13
0

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.