دیتا و متادیتا؛ دو بازیگر اصلی از بازیگران عصر دیجیتال

تخمین زمان مطالعه: ۳ دقیقه.
بازی دیتا و متادیتا
کاربران بیشتر به دیتاها توجه نشان می‌دهند و کسب و کارها به متادیتاها.

نوشته، عکس، ویدیو، احساس، رویداد، خاطره، و … مواردی است که ما، معمولا به صورت روزانه، در شبکه‌های اجتماعی اشتراک‌گذاری می‌کنیم – یا لااقل مشاهده می‌نماییم – و معمولا در مواجهه با آنها، عکس‌العمل نشان میدهیم.

سوال در باره‌ی نحوه‌ی ترتیب پُست‌ها در تایم‌لاینِ پروفایل شخصی، صفحه و یا گروه در شبکه‌های اجتماعی، ممکن مخاطب را متعجب و یا و در مواردی ناراحت کند. زیرا پاسخ سوال در خود سوال موجود است: بر اساس زمان و معمولا از تازه به سابقه.

اما هنگام پرسش در مورد اینکه، با باز کردن اپلیشکین فیسبُک، در نیوزفید، کدام پُست در نخست نمایش داده می‌شود و کدام پُست‌ها در مرحله‌ی دوم، سوم و الی آخر؛ نباید پاسخ زودهنگام و دقیق را از مخاطب انتظار داشت.

در هردو سوال بالا، چیزی که «ترتیب میشود» دیتا است: نوشته، عکس، ویدیو و … اما «معیارهای که بر اساس آن این ترتیب‌بندی صورت می‌گیرد» متادیتا است – در سوال نخست زمان انتشار پُست؛ مثلا: ۲۱، ۱۱، ۱۳۹۶. ساعت ۱۳:۵۴:۳۴، متادیتا است.

به عبارت دیگر، متنی را که دارید می‌خوانید، از نوع دیتا؛ نام نویسنده‌ی متن، تاریخ انتشار و تگ‌های استفاده‌شده در آن از نوع متادیتا است.

دیتا و در پی آن، اطلاعات/معلومات، دانش و حکمت(+) برای استفاده‌کننده‌ها/کاربران مورد توجه است. اینها، بسته به نوعیتِ‌شان و نحوه استفاده‌ی ما، می‌تواند آموزنده، گمراه‌کننده، انگیزه‌بخش، ملال‌آور یا سرگرم‌کننده… باشد. ما بیشتر با دیتا و محصولات آن سروکار داریم و به آنها علاقه‌مندی نشان می‌دهیم. اما برای کسب‌وکارها، خصوصا کسب‌و‌کارهای مبتنی بر تحلیل رفتار کاربران، قضیه متفاوت‌تر است.

با اینکه دیتا به عنوان هسته عمل می‌کند اما هر لایک، قَلبَک، شکلک خنده، کامنت‌گذاری، اشتراک‌گذاری، میزان وقت‌گذاشتن، کلیک کردن، زمان بازدید، موقعیت مکانی و ده‌ها مورد مشابه دیگر، متادیتا و در واقع هدیه‌های ارزشمندی است که ما به صورت پیوسته به مدیران کسب و کارها ارزانی می‌نماییم.

بازی دیتا و متادیتا
هرنوع، تقریبا هر نوع، متادیتای تولید شده، با گشت‌وگذار ما در وب، برای آنالیزرهای تحلیل رفتار در سازمان‌ها مفید و در موارد زیاد قابل تبدیل به پول اند.

مدیران و سیستم‌های کسب و کارها، با الگوریتم‌های دست‌داشته‌ی‌ شان، هدیه‌ها (میتادیتا)ی ما را ضریب می‌دهند، کنارِهم قرار می‌دهند و ازمیان هزاران هدیه‌(دیتا)ی که ما و دوستان‌‌مان برای شان فرستاده‌ایم، یک هدیه را برگزیده و بخشی از سوال دوم ما را – که در ابتدای این نوشته مطرح کردیم – حل می‌کند. و حین تحویل دهی هدیه‌ها، توجه ما را به دیگران می‌فروشند و سرمایه کسب می‌کنند.

صبح بخیر گفتن اول روز توسط فیس‌بوک از روی عشق نبوده و در دسترس قرار دادن عمومیِ قابلیت جستجوی هوشمند گوگل در میان حافظه‌ی جهانی از روی دلسوزی نیست – هرچند، بسته به نحوه‌ استفاده‌ی ما، می‌تواند برای دو طرف‌مان مفید باشد.

10
0

گفتگو کنید

2 نظر

 1. رحمت الله جان
  مطلبت خیلی عالی و الهام بخش بود، خیلی
  من که کلاً مجذوب شدم.
  از همه مهمتر– مثال ها و مصداق های که ذکر کردی، را خیلی دوست دارم.
  آره. واقعا دوست داشتنی است.
  مثل خودت! ؛)

  1
نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.