دسترسی به جای مالکیت؛ آینده‌ی ما از دید کوین کلی

تخمین زمان مطالعه: ۵ دقیقه.
نمی‌خواهم داشته‌باشم‌اش؛ می‌خواهم به آن دسترسی داشته باشم.

در سراسر شهر، هر جایی که احتمال ضرورت به کمپیوتر است، کمپیوترهای اشتراکی وجود دارد. لازم نیست لپتاپ خود را با خود حمل کنیم. شاید و حتی به هیچ لپتاپی ضرورت نداشته باشیم. فقط یک یوزرنیم و پسورد را در حافظه‌ی خود نگهداریم کافی است: دروازه و رمز ورود به تمام دیتای دیجیتال‌مان و اپلیکشن‌های برای پردازش آنها. ما مالک هیچ کمپیوتری نیستم و مالک همه‌شان هم هستیم.

کتاب «حتمی‌الوقوع» از کِوین کِلی

کوین کلی عنوان کتاب خود را The Inevitable گذاشته است که می‌شود به «حتمی‌الوقوع» ترجمه کرد. ترجمه‌ی زیرعنوانِ این کتاب چنین است: «۱۲ نیروی تکنالوژیکی که آینده‌ی ما را شکل می‌دهد». کتاب The inevitable با عنوان «آینده نزدیک» به زبان فارسی ترجمه شده است. عنوانی که – به نظرم – در نگاه اول تصویر واضح از محتوای اصلی کتاب را نمی‌رساند.

برخلاف آنچه که تصور می‌شود و ثابت شده که آینده، آنطوری که باید، پیش‌بینی پذیر نیست؛ کوین کلی، ولی می‌گوید نه تنها آینده‌ی که تکنالوژی شکل می‌دهد پیش‌بینی‌پذیر است؛ بلکه، وقوعِ بعضی از روندها حتمی است. به این دلیل است که او نام کتابش را حتمی‌الوقوع گذاشته است. او از ۱۲ نیرو گپ می‌زند که یکی از آنها دسترسی (Accessing) است.

دسترسی به جای مالکیت

به شرکت اوبر توجه کنید؛ شرکتی که مالک هیچ موتر/ماشین نیست؛ صاحبان میلیادها ویدیوی موجود در یوتیوب، غیر از مالکان یوتیوب‌اند؛ و همچنان، مالکیت تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک،‌ توییتر و اینستاگرام در دست صاحبان این‌ها نمی‌باشد.

فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌یی را در نظر بگیرید که صدها فروشگاه خورد و بزرگِ دیگر از طریق آنها اجناس‌شان را به فروش می‌رساند. دوچرخه‌های اشتراکی را در نظر بگیرد که در تمام شهر وجود دارد. صاحب آن‌ها یا دولت است یا شرکت‌های خصوصی که در بدل اشتراک ماهیانه دسترسی به دوچرخه‌ها را ممکن می‌سازد. ما مالک هیچ دوچرخه‌ی نیستیم ولی حق استفاده از همه‌شان را داریم.

رقابت بر سر ایجاد دسترسی یکی از بازارهای مهمی است که تکنالوژی به همراه خود می‌آورد.

کِندل، گجت و نرم‌افزار/سافت‌ویر کتاب‌خوان آمازون، کتاب تولید نمی‌کند؛ بلکه، خدمات دسترسی به کتاب‌ها را مهیا می‌سازد. شرکت آمازون با این کارِ خود کتاب نمی‌فروشد، دسترسی می‌فروشد.

کاروبارهای که دسترسی می‌فروشند، در کنار خدمات با کیفیت، اعتبار بالا، مشتری مداری و موارد از ین دست، می‌دانند که مولفه‌ی «زمان واقعی» یا Real time یکی از مزیت‌های مهم رقابتی به حساب می‌آید.

سیستم Real time چیست؟

به فکرم ترجمه «درلحظه» معنای بهتری اصطلاح Real time است، تا زمان واقعی. به این معنی: اگر من به سرویسی ضرورت دارم، امکان این وجود داشته باشد که در همان لحظه به آن دسترسی داشه باشم. اگر می‌خواهم از طریق WiFi به اینترنت وصل شوم، در هرجایی؛ محیط کار، خانه، موتر، پارک و غیره این سرویس موجود باشد. هر شرکتی که بتواند خدمات با کیفیت و معتبر را «در لحظه» به من عرضه کند،‌ به احتمال زیاد به سود من خواهد بود که از آن استفاده کنم. مزیت رقابتی که از روی سیستم درلحظه ایجاد می‌شود می‌تواند به سرعت ربته‌بندی کاروبارها را جابه‌جا کند.

سیستم درلظحه برای سرویس‌های چون توزیع اینترنت از طریق وای‌فای کاری چندان دشواری نیست. اما اگر به سیستم‌های دوچرخه اشتراکی فکر کنیم و یا لپتاپ اشتراکی؛ می‌بینیم علاوه بر تهیه اجزا و تجهیزات اصلی (دوچرخه و لپتاپ) به تهیه الزامات اینها نیز ضرورت است: جای نگهداری، برق، اینرنت پُرسرعت، اپلیکشن‌های تحت وب قدتمند و موارد دیگر.

اگر لپتاپِ من با اپلیکشین‌های مجهز شده که با کار و حرفه من یکی است، چگونه یک کمپیوتر در گوشه‌ی دیگر شهر این اپلیکیشن‌ها را دارد؟ چگونه به دیتای خود دسترسی پیدا کنم؟ خوب. به اپلیکیشن‌های تحت وب فکر کنید (گوگل داکس). به سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری توجه کنید (گوگل درایف، دراپ‌باکس). همین حالا هم نمونه‌های ساده‌شده‌ی دسترسی در هیمن حوزه وجود دارد.

برای نمونه، من می‌توانم کار ناتمام خود را در خانه ادامه دهم، بدون اینکه کمپیوتر محیط کار را با خود بیاورم خانه.

•••

دسترسی یکی از ۱۲ نیروی تکنالوژیکی که دنیای آینده‌ی ما را شکل خواهد داد.
🛈 تبلیغ | رفتن به زرنگار (روی تصویر ضربه بزنید)

•••

این نوشته تحت تأثیر کتاب The Inevitable تولید شده است. چند نوشته‌ی دیگر نیز در راه است. چگونه این کتاب و سایر کتاب‌های پرفروش آمازون را دانلود کنم؟

مرتبط: کتاب ۲۱ درس برای قرن ۲۱ نیز در ژانر کتاب‌های آینده‌نگری است (اینجا بخوانید و دانلود کنید)

16
0

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *