می‌شود اعتبار کرد؟

تخمین زمان مطالعه: ۳ دقیقه.

چرا نه! هاروارد خوانده!

من با هزینه‌ خریدِ یک اس۱۰ سامسونگ می‌توانم ۵ موبایل دیگر بخرم که عین مشخصات را دارند؛ ولی، به‌واسطه یک شرکت گمنام چینی تولید شده‌اند. با آن‌هم اس۱۰ می‌خرم. چرا؟

برای استخدام یک کارمند مسلط بر زبان انگلیسی، من کسی را که نمره ۱۱۰ تافل گرفته به مراتب تواناتر از کسی می‌دانم که نمره ۹۸ گرفته است. به چی دلیل؟

من با دوست خود که سالهاست می‌شناسمش می‌توانم به‌راحتی از عمیق‌ترین احساساتِ درونی خود صحبت کنم، زیرا با اطمینان کامل باور دارم که حافظ اسرار من و سایر دوستانش هست.

اعتبار کسب کن و آنرا بفروش

دوستم همیشه به من توصیه می‌کرد: «کسانی که به‌دنبال اجناس برند هستند، بیشترِ پول‌شان را ناق/بیهوده مصرف می‌کنند. چرا محصولی با همان کیفیت را از یک تولیدکننده دیگر نمی‌خرند!»

دوست دیگرم که سال چهارم دانشگاه بود، توصیه‌های دیگران را که برایش می‌گفت: مطالعه کن، یاد بگیر، اینطوری بی‌سواد فارغ می‌شوی! نادیده می‌گرفت و در جواب‌شان می‌گفت: هردوی ما، و در واقع همه‌ی ما، مدرک می‌گیریم، مدرک است که ثابت می‌کند کی باسواد است، کی بی‌سواد.

او می‌گفت: همه‌ی ما یک‌ نوع اعتبارنامه/مدرک را می‌گیریم؛ دقیقاً شبیه‌هم.

وقتی‌که با این عینک به سمت خود، دیگران و محیط ببینیم متوجه خواهیم شد که کل چیز روی اعتبار می‌چرخد. اعتبار است که درآمد می‌آورد، اعتبار است که با آن می‌شود تجارت کرد، اعتبار است که استخدام می‌کنند و اعتبار است که استخدام می‌شوند. اعتبارِ بیشتر، ضریب معاش/قیمت/احترام/ارزشِ بیشتر.

آیا اعتبار همیشه خوب است؟

داشتن‌اش بلی. ولی اعتبار کردن همیشه خوب نیست. اعتبار چشم آدم را – در مواردی – کور می‌کند، شناخت ما را از دیگران (آدم، شرکت، محیط) ناقص می‌کند، از داشتن تجربه‌ی دوستی با آدمی که «ظاهرا» از ما پایین است دور می‌کند.

درست است که اعتبارِ کردنِ مفرط به یک برند (مورد) خوب نیست؛ با آن‌هم، هیچ کس در هیچ وقت به متر و معیاری کاملا درست برای اندازه‌گیری ارزشِ آدم‌ها، طرزفکرها، محصولات و خدمات پی نخواهد برد. به این اساس، برای همه توصیه نمی‌شوند تا خرید اس۱۰ را کنار بگذارند و بروند در جستجوی یک شرکت گمنام چینی. و یا، مکتب/مدرسه‌ی گران‌قیمت را رها کرده و در پی ارزانِ گمنامِ حرفه‌یی برآید.

این همه را گفتم تا بگویم: اعتبار چراغی راهی است که ممکن به مسیر نادرست هدایت‌مان کند.


کتاب‌های مرتبط: Predictably Irrational (از دن اریلی).

اپلیکیشن‌: ReaderEra

توضیحات: ۱) کتاب انگلیسی است و با کلیک روی نام آن به لینک دانلود خواهید رفت. ۲) اپ RaderEra فایل‌های ePub را در اندروید می‌خواند.

5
0