من ناگهان دیدم همان فردی هستم که هرگز نمی‌خواستم باشم

تخمین زمان مطالعه: ۷ دقیقه.
حسرت‌های گذشته

۲۵ سال پیش در چنین روزی، داشتم از شادی منفجر می‌شدم. اولین روزی کاری من بود و به خود می‌بالیدم که در این تاریکی بی‌انتها توانستم راهی را پیدا کرده و در پی آن در اداره‌ی دولتی‌ای صاحب شغل شوم. آن روزها این افتخاری بزرگی بود برای من.

صبح از خواب بر می‌خاستم. بعد از صرف صبحانه، دندان‌های خود را مسواک نموده و ظاهر خود را متناسب به محیط کار آماده می‌کردم. ساعت ۷ می‌شد، با فامیل خداحافظی می‌کردم و معمولاً نیم ساعت دیگر سرِ کار بودم. مثل هرروز، روزی کاری تمام می‌شد.

سرِکار؛ از آنجایی‌که من یک کارمند ساده بودم، مسئولیتی زیادی متوجه من نبود و از این بابت خوشحال بودم. ساعت ۴ و ۱۵دقیقه عصر برمی‌گشتم خانه. این داستانی‌ست که تقریباً هر روز تکرار می‌شد؛ هر روز در این ۲۵سال که من یک کارمند ساده بودم و ماندم.

از آن روز تا امروز دقیقاً ۲۵ سال گذشته، و من

«من ناگهان دیدم همان فردی هستم که هرگز نمی‌خواستم باشم.» - فرار از بند روزمرگی

در روزهای نخست انرژی پیشرفت و بلندپروازی را در خود حس می‌کردم؛ آینده‌ی درخشان را پیش خود مجسم می‌نمودم، زندگی پر افتخارِ آینده را. در پی گفته‌ی دوستم محمد: «آنچه غیر ممکن می‌نماید را انجام دادن نوعی لذت است.» باید اعتراف کنم که من نیز به آن گفته اعتقاد داشتم، دوست داشتم ماجرا جو باشم. اما پسرم!.. حالا که می‌بینم گویی به‌یک‌بارگی ۲۵سال گذشت؛ خیلی زود دیر شد و متأسفانه هیچ‌کاری ارزشمندی انجام نشد. اما عزیز دلم، باید بدانی: من در بند چیزی عجیبی افتاده بودم.

ذات اکثر انسان‌ها و شاید بسیاری از حیوانات این‌طوری‌اند: تغییرات تدریجی را متوجه نمی‌شوند؛ آن‌چیزی‌که قدرتمندترین آدم‌ها را می‌تواند به زانو دربیاورد و ضعیف‌ترین آدم‌ها را «به جای می‌رساند که مَلَک راه ندارد»!

عواملی زیادی‌ست که باعث می‌شود آدم‌ها در محیط این نوع تغییرات قرار بگیرند؛ چی تغییری با تاثیرات مثبت و چی با عواقب منفی؛ مثلا: آن بند عجیبی که من گرفتارش بودم – روزمرگی!؛ عامل مستهلک‌کننده‌ی که بسیاری‌ها  – بدون اینکه درک کنند – دچارش‌اند، و

تازه می‌فهمم من نیز گرفتارش شده بودم. | فرار از بند روزمرگی

من،
۲۵ سال مثل یک مهره‌ی در یک سیستم بزرگ داخل این چرخه‌ی روزانه فعالیت می‌کردم. این چرخه – مانند موریانه‌ی که اندک اندک چوبی با بزرگیِ شگفت‌آور را نابود می‌کند – انرژی‌ام را می‌گرفت و قدم به قدم به سمت فرسودگی هدایت‌ام می‌کرد. این نیروی خاموش اما نابودگر آرام و بی‌صدا داشت از من انسانی می‌ساخت که نمی‌خواستم باشم؛ بدون اینکه خودم حتا اندکی متوجه این تغییرات تدریجی شوم.

من،
نیز داستان آن قورباغه پخته را داشتم: وقتی داخل آب انداخته شدم، آب سرد و دل‌انگیز بود؛ من تحرک داشتم، سرشار از انرژی بودم، دائم به خودم می‌گفتم: پسر! «آینده‌ی تو به قدری روشن است که باید مدام عینک دودی بزنی!». با گذشت زمان و بی‌خبر از من، هر روز آب گرم‌تر از دیروز می‌شد و من تغییرات تدریجی را احساس نمی‌کردم. در پی آن من سُست‌تر می‌شدم و تنبل‌تر. حالا وقتی متوجه شدم که دیگر توانی برای برخاستن نمانده است. من دیرتر از مدتی که لازم بود در این چرخه ماندم؛ بسیار دیرتر.

یادم نیست کجا خواندم، فکر کنم گپی با این مفهوم بود: «آدم وقتی‌که جوان است انرژی کار کردن دارد، اما تجربه و دانش کافی برای کار را نه؛ وقتی پیر می‌شود دانش و تجربه‌ی کار را دارد اما انرژی کار را نه.»

پسرم!.. بندهای زیادی‌ست که در زندگی مانع پیشرفت آدم می‌شوند؛ چی ذهنی و چی محیطی. یکی از این زنجیرها چرخه‌ی روزمرگی است. اما عزیزم، افتادن در هر بندی به‌معنای محکوم شدن به ماندن دائمی در آن زندان نیست. آدم می‌تواند استثنا باشد و حتا قادر است «تجربه و دانش کافی کار را در جوانی» کسب کند و انرژی کار را تا هنگام پیری حفظ.

بعد از این همه سال، حالا که با خود می‌اندیشم، می‌بینم هرکسی که بخواهد می‌تواند از این نوع زنجنر رهایی یابد، و من

نیز می‌توانستم به‌سادگی از این بن‌بست عبور کنم. | فرار از بند روزمرگی

آیا من تنبل بودم؟ نه! تنبلی چیزی نیست، جز بهانه‌یی برای تبادله‌ی سرزندگی و موفقیت پایدار با راحتی کوتاه مدت. بلی! من صرفاً آن روز را می‌دیدم. من شهامت دیدن زیبایی‌های آن طرف دیوار را در خود نمی‌دیدم؛ من اصلا… قصد عبور از دیوار را هم به ذهن خود راه ندادم؛ جرأت‌اش را نکردم – در کل،‌ من آنچه را را داشتم پنداشتم که ندارم.

دوستی به من می‌گفت: «هر بهشتی ریشه در جهنم دارد». شاید تعبیر من از این جمله بی‌جا باشد، اما باید بگویم: اگر می‌خواهی تجربه‌ی راحتی، زیبایی و شگفتی را داشته باشی، باید جهنم را پشتِ‌سر بگذاری، از بُن‌بست ها عبور کنی؛ سعی کنی ماجراجو باشی. خودت این کار را انجام دهی؛ خودت!

از اینرو از من نپرس که چگونه از این نوع زنجیرها، به‌ویژه از زنجیر روزمرگی رهایی یابم؟ بلکه جرئت کرده و خودت آغاز کن، در تکاپو باش، در تکاپو باش، در تکاپو باش، سرِنخ پیدا خواهد شد. آن وقت در ادامه‌ی مسیر کشف کن و لذت ببر.

پی بردن به سوالات «از زندگی چی می‌خواهی و هزینه‌ی رسیدن به آن خواسته چیست»، چندان کار ساده نیست. به همین دلیل است که حرفه‌ای بودن و آماتور بودن دو معنای متضاد دارند؛ آدم تاثیرگذار و تاثیرپذیر وجود دارند؛ نام‌های ماندگار وجود دارد و نام‌های فراموش‌شده، فراموش شده‌اند.


پی‌نوشت ۱: جمله عنوان این نوشته مربوط به دنیل کانمن است. نوشته‌ی دیگری نیز در وب‌سایت ثبت شده، که در آن از ایشان نام برده شده است: «ما موجوداتِ با عملکردِ تک‌وظیفه‌ای هستیم یا چند وظیفه‌ای؛ کدامش به سود ما خواهد بود؟».

پی‌نوشت ۲: ۵ ماهِ دیگر ۲۵ ساله می‌شوم و تصور کنید ۲۴ سال بعد از امروز، در یک روز مملو از آفتاب من نشسته روی نیمکتی، با چشمان بسته و در سکوت عمیق و آزاردهنده افسوس کارهای نکرده را می‌خورم. در این هنگام نواسه‌ام سکوتم را می‌شکند. من نیز، فکرم را با صدای بلند با او شریک می‌کنم: من می‌ترسم و کاهش مجبور نباشم که آن روز گذشته‌ام را «با داستانی که اینجا گفتم» توضیح دهم😉.

پی‌نوشت ۳ (تازه اضافه شده است): این نوشته را پارسال در همین روز نوشتم و فکر می‌کنم خواندن آن حتا برای خودم هنوز تازگی دارد. 

47
0

گفتگو کنید

7 نظر

 1. واقعا کاش زندگیمون اینجوری نشه.
  هرچند کاش دوای درد نیست باید دنبال راه چاره بود.

  2
 2. علامه عزیز
  چقدر لذت بردم از پستی که گذاشته ای.
  عنوان پستت به شدت مرا به فکر انداخت. یاد جمله ای از گاندی افتادم که کمی متضاد این جمله است:
  ” خودتان تغییری باشید که آرزو دارید آن را در جهان ببینید.”
  فرق این دو جمله در یک ” انتخاب” است. یک انتخاب سخت، شبیه رد شدن از دروازه ای به نام مرگ یا به قول تو رد شدن از جهنم.

  2
  1. نیلوفر!
   کاش می‌توانستم توضیح دهم که چقدر خوشحال شدم از اینکه اینجا حضور پیدا کردی – به‌گفته‌ی خودت «غرق جذبه‌ی حضورت شدم». و خوشحال شدم از تبصیره‌ی که کردی؛ بسیار زیاد!

   2
 3. عزیزم
  چقدر خوش فکر و چقدر زیبا
  چیزی بود که من هم بهش فکر کرده بودم
  انقدر خوب نوشتی که من در طول متن داشتم محاسبه می کردم که الان باید چندسالت باشه چون اولین بار بود که به وبلاگت سر می زدم
  آخر متن غافل گیر شدم.
  عالی

  2
  1. علی جان،
   خوبی‌ات را می‌رسانه عزیز! چشمه‌ی امید هستی دوست من.

   به وبسایت رفتم (http://zabanto.com) مطالب مفید و آموزنده‌ی بود. موفق باشی در کار و زندگی‌ عزیز!

   1
نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.