اگر می‌خواهی کشورت را بشناسی لااقل یک بار ترک‌اش کن!

تخمین زمان مطالعه: ۲ دقیقه.
سفر - اگر می‌خواهی کشورت را بشناسی

این جمله را جایی خواندم و بعداً به‌فکرم رسید که معنای آن فراتر از یک جمله است و ارزش بازتاب دادن را دارد.
از این گفته چیزهای زیادی را می‌توان آموخت؛ از جمله:

 • اگر آدم مذهبی هستید، فرصتِ مطالعه صحاح سته و کتب اربعه را، در کنارِ هم، به خود دهید؛ و اگر تفاوت‌های مذهبی برای‌تان اهمیتی ندارد و تفاوت‌ها را در سطح دین می‌سنجید، فرصت مطالعه اصول و باورهای پیروان سایر ادیان را به خود ارزانی کنید؛
 • اگر شخص کتابخوان و اهل مطالعه هستید و دائما کتاب‌ها را به‌صورت ترجمه‌شده می‌خوانید، برای تجربه خواندن نسخه اصلی، اندک زحمتی به خود دهید و زبان تازه یاد بگیرید. ممکن کتاب‌ها از زبان‌های مختلف ترجمه شده باشند، اما اغلبِ‌شان انگلیسی بوده‌است؛
 • اگر همیشه از موبایل و یا لپتاپ برند خاص استفاده می‌کنید، خرید از برند دیگر می‌تواند یک تجربه‌ی تازه و جذاب باشد؛
 • اگر همیشه وبلاگ چند شخص خاص را دنبال می‌کنید و یا برای توسعه فردی‌تان از وبسایت‌های مشخص استفاده می‌کنید، امتحان چند سایت دیگر شاید بتواند مفید واقع شود؛ و …

می‌توان این فهرست را همچنان ادامه داد. اما بگذارید نوشته را طولانی نکنیم و با گفتن دو سودمندی این نوع کارها، آنرا به پایان رسانیم:

 • داشتن  تجربه‌های تازه، تقریبا در هر زمینه‌ای، لذت‌بخش و هیجان‌انگیز است؛ و علاوه بر آن، به تنوع دانش و  افزایش گسترهٔ معلومات ما کمک می‌کنند؛ و
 • نقاط ضعف و نقاط قوت منابع که از آن برای توسعه فردی‌مان استفاده می‌کنیم و نیز شناخت بهترِ محیط که در آن زندگی می‌نماییم، بدون امتحان گزینه‌های مشابه، اگر نگوییم غیر ممکن، دشوار است.

کشف دنیایی جدید و سفرِ لذت‌بخش با خارج شدن از محدوده راحتی یا comfort zone آغاز می‌شود.

وجود این محدوده راحتی یا ناحیه امن ممکن ناشی از تنبلی خود ما بوده و یا به‌صورت خواسته یا ناخواسته با وضع محدودیت‌های از جانب محیط، جامعه، دوستان و خانواده به ما تحمیل شده باشد. بیایید، لااقل برای یک بار، محدوده راحتی خویش را ترک کنیم و از بندها آزاد شویم.

خداوند دنیا را وسیع و بی‌کران آفریده و تجربه‌ی لذت زندگی در کشف دنیایی تازه است. یادِتان نرود که گفتم «این دنیا صرفاً محدود به دنیایی فیزیکی و طبیعت نمی‌شود!»

31
0

گفتگو کنید

2 نظر

 1. دوست خوبم
  من به موارد ذکر شده تو مورد دیگه ای رو هم اضافه می کنم:
  اگر همیشه با تعداد مشخصی و نوع خاصی از افراد در ارتباط هستی، سعی کن دامنه ارتباطاتت رو وسیع تر و متنوع تر کنی. درسهای شیرین و تلخی که از این موضوع خواهی گرفت جز بهترین تجربیات زندگی تو خواهد شد.

  0
 2. سلام
  دقیقا تجربه های تازه لذت بخشه. ولی بعضی ها از جنس درده. مثلا برای من اینکه کتاب ترجمه ای رو بخونم مشکلی نیست ولی اینکه زبانی یاد بگیرم بر فرض المانی و کتاب ها رو به زبان اصلی بخونم خیلی, سخته.

  0
نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.