تآثیر بخشندگی و همکاری رایگان در شبکه سازی فردی؛ تو نیکی کن و در دجله انداز

رایگان همکاری کنید؛ ولی هدفمند، هوشمندانه و با یک اولویت‌بندی!

بخشندگی در شبکه سازی فردی
تصویر: توسط Jens Johnsson در Unsplash

ممکن است عواملی زیادی سبب شود تا میان دو فرد ارتباط برقرار شود و شبکه فردی شکل بگیرد؛ ولی هیچ‌یکی از این عواملِ به اندازه‌ی بخشندگی و همکاری رایگان موثر نیست.

به‌عنوان مثال، می‌توانید دانش و مهارت‌تان را از طریق شبکه‌های اجتماعی یا بلاگ‌تان به شکل رایگان نشر کنید – مثل کاری که من فعلاً انجام می‌دهم. یا در یک وب‌سایت خبری آنلاین محتوا تولید کنید – قسمی که افرادی زیادی این کار را می‌کنند.

اگر هم یک عکاس هستید، می‌توانید عکس‌های برجسته‌تان را شکل رایگان در وبسایت‌های اشتراک‌گذاری عکس‌های استوک، مثل Unslpash، نشر کنید. به این ترتیب در دید قرار می‌گیرید.

اگر یک ناشر پادکست هستید، می‌توانید محتوایتان را به شکل رایگان در پلتفورم‌های انتشار پادکست نشر کنید.

کمک کنید، کمک می‌شوید

تو نیکی کن و در دجله انداز // که ایزد در بیابانت دهد باز. بی‌جا نگفته‌. کمک، کمک می‌آورد. کمک کنیم، کمک می‌شویم. همکاری‌ها حلقه ایجاد می‌کند و بر می‌گردد.

اگر به کسی کمک کردید، هیچ انتظاری نداشته باشید؛ فقط کمک کنید. رایگان بنویسید، رایگان بگویید و مشوره دهید. بدون هیچ چشم‌داشت و انتظاری. بعد از مدتی نتیجه خواهد داد.

خود را در دید قرار دهید

یکی دیگر از مزیت‌های بخشندگی و همکاری رایگان این است که فرد را در دید مخاطبان قرار می‌دهد؛ و از این طریق، مسیرِ شبکه‌سازی فردی را تسهیل و تسریع می‌کند.

به یک سخنران فکر کنید. او رایگان سیمینار برگزار می‌کند و در مجالس و محافل نوبت می‌گیرد. این کار، درحالی‌که رایگان است، ولی در پایان شناختش را زیاد و شبکه‌سازی فردی‌اش را ساده‌تر می‌سازد.

هدفمند و هوشمندانه

همکاری‌تان بهتر است هوشمندانه باشد؛ هم‌راستا با توانایی‌هایتان و در حوزه تخصص‌تان. هم‌جهت با اهداف و مقاصد آینده‌تان.

کار رایگان و بخشندگی یک عکاس فقط در حوزه‌ی عکاسی به شبکه‌سازی فردی او کمک می‌کند. از یک تحلیل‌گر امور اقتصادی در حوزه خودش.

کسی که در حوزه اقتصاد فریلنسر (+) تخصص دارد بهتر است در همین حوزه کمک کند و کسی که مهارت در یاددهی یک زبان دارد در بخش خودش.

هوشمندانه همکاری کنید. هدفمندانه عمل کنید. در انتخاب‌هایتان وسواس به خرج دهید و برای کارهای که می‌کنید، اولویت‌بندی داشته باشید.


💡 نقشه‌راه شبکه‌سازی فردی (درحال تکمیل)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *