اپ حفظ تمرکز برای کامپیوتر؛ از ورژن جدید Clock در ویندوز استفاده کرده‌اید؟

آماده، تنظیم، تمرکز!

تصویر: اسکرین‌شات App جدید Clock در ویندوز ۱۱

آماده، تنظیم، تمرکز! وقتی که اپلیکیشن جدید Clock را در ویندوز باز می‌کنم، همین جمله را می‌بینیم. خیلی خوشم می‌آید. اما آیا هنوز از اپ حفظ تمرکز برای کامپیوتر استفاده کرده‌اید؟

درباره شمار اپلیکیشن‌های مدیریت وظایف، لیست کارها و به خصوص حفظ تمرکز برای موبایل همه می‌دانیم؛ می‌دانیم از شمار آدم‌های روی زمین هم گذشته است.

اما متأسفانه، در این زمینه، حتی و اگر همه‌ی اینترنت را زیر رو کنیم، یک اَپِ به‌دردبخور برای کامپیوتر پیدا نمی‌توانیم؛ اپی که به حفظ تمرکزمان کمک کند. البته این حرف مربوط به قبل از عرضه ویندوز ۱۱، و همراه با آن انتشار ورژن جدید اپلکیشن Clock است.

اپلیکیشن Clock در ویندوز با چی ویژگی مجهز شده که تا این حد توجه من را به خود جلب کرده است. طوری که برایش رایگان تبلیغ می‌کنم؟ خواهم گفت؛ اما فعلاً نظر اندازیم به فهرست مطالب:

دشواری حفظ تمرکز در هنگام کار با گجت‌های دیجیتال

دوستم می‌گفت «بی‌دلیل نیست که هنگام کار با ابزارهای دیجیتال، مثل موبایل و کامپیوتر ما نمی‌توانم تمرکز خود را آن طوریکه دلِ ماست، حفظ کنیم.»

او برای حرف‌اش دلیل داشت؛ می‌گفت: «چون دانشمندان زیادی دانش و مهارت‌شان را انداختند و می‌اندازند تا ما را عاشق و معتادِ مخلوقات، محصولات و خدمات‌شان کنند. این اپلیکیشن‌ها ساخته شده‌اند تا تمرکز را به هم بزنند و بعد از آن بکشانند ما را آنجای که خاطرخواه‌شان‌اند.»

او توضیح می‌داد که «ما ضعیف نیستیم در حفظ تمرکز؛ بلکه سرویس‌ها معتادکننده‌اند و قدرتمند در جلب توجه. این اپ‌ها و سرویس‌ها، برای اینکه توجه را جلب کنند، در قدم اول باید تمرکزِ ما را از روی کار و فعالیتی که فعلاً انجام می‌دهیم، بر دارد و دور کند.» اما سوال اینجاست چی کنیم؟!

چگونه تمرکز خود را حفظ کنیم؟

تا حالا دانستیم که فقط از ضعفِ ارده‌ی ما نیست که گجت‌های دیجیتال پیوسته تمرکز می‌رُبایند و توجه می‌ستانند، بلکه آبدیدگی و پختگی این ابزار هاست برای پرت‌کردن حواس و دزدیِ توجه. پس چگونه در هنگام استفاده از ابزارهای دیجیتال تمرکز خود را روی کار و مطالعه حفظ کنیم؟

ساده است: چارچوب تعریف کنید و خود را در آن محدود و مقید سازید.

تعریف و تعیینِ چارچوب به دو صورت ممکن است: ۱. به‌صورت عملی؛ و ۲. به‌صورت ذهنی.

در حالت اول، ممکن کارهای شبیه به این انجام دهید: موبایل را بگذارید روی حالت پرواز و حبس کنید در یک اتاق دیگر. کامپیوترتان را از اینترنت قطع کنید. آفلاین شوید و تمام نوتیفیکیشن‌ها را خاموش کنید. بعد کار یا مطالعه‌تان را شروع کنید، تا زمانی‌که ختم نشده، نه ابزار را از زندان آزاد کنید و آنلاین شوید.

اما در حالت دوم، ابزار فعال است و فقط خود را محدود و مقید می‌کنید در یک چارچوب زمانی. چگونه؟ یک بازه / اینتروال زمانی را تعریف می‌کنید – برای مثال ۳۰ دقیقه، ۴۵ دقیقه، یک ساعت، کمتر یا بیشتر.

در این فاصله زمانی هیچ کاری نمی‌کنید، جز آن کاری که باید انجام دهید. وقتی این اینتروال زمانی تمام شد، یک وقفه‌ی کوتاه می‌گیرید – برای مثال پنج دقیقه. در این وقفه هر کاری که دل‌تان شد، انجام می‌دهید.

برای این کار می‌توانید یک تایمر بخرید؛ تایمری از نوع پومودورو. آنرا روشن کنید، برای مثال به مدت ۳۰ دقیقه، و بروید سر کار و مطالعه‌تان. وقتی تمام شد، یک وقفه کوتاه بگیرید – حدود ۵ دقیقه.

در این وقفه می‌توانید بروید یوتیوب، اینستاگرام، واتساپ یا هرجایی که دوست دارید. دقت داشته باشید: ۵ دقیقه. بعد باید و باید برگردید و این نیم ساعت را تکرار کنید. بعد از ۳ وقفه ۵ دقیقه‌یی ممکن به یک وفقه ۱۵ دقیقه‌یی ضرورت داشته باشید.

اپ‌های کمک به حفظ تمرکز

اگر لازم نمی‌بینید که وسیله فزیکی پومودورو بخرید، یا استطاعت‌اش را ندارید و یا هم دسترسی. می‌توانید یک اپ نصب کنید.

خوبی اپ‌ها در این است که تقریباً رایگان‌اند، سریع تهیه می‌شوند و وقفه‌ها را به‌صورت خودکار تنظیم می‌کنند. برای مثال، می‌توانید مدت کار یا مطالعه‌تان را ۲ ساعت تعیین کنید، یک ضربه‌ی انگشت بزنید به پومودورو بگویید که وقفه‌ها را برایتان تنظیم کند.

برای اندروید و آی‌اواس انواع و اقسام از این نوع اپ‌های پومودورو پیدا می‌شود. اما با توجه به تجربه که من دارم، اپ Pomodoro گزینه مناسبی است؛ هم کارامد و هم لذتبخش.

اپ حفظ تمرکز برای کامپیوتر

زمانی زیادی بود که من به دنبال یک اپ پومودوروی واقعاً کارا برای کامپیوتر بودم. سایت‌ها را گشتم. در فوروم‌ها پرسیدم. استور ویندوز را هفته به هفته چک می‌کردم تا شاید یک اپ خوب بیاید؛ ولی نبود که نبود.

چند روز پیش ویندوز ۱۱ نصب کردم و همراه با آن ورژن جدید اپ Clock بود. دیدم که این اپ درون خود گزینه Focus دارد. و مهم‌تر از آن، با اپ To Do نیز قابل سینک و همگام‌سازی است.

کافی است اَپ Clock را نصب کنید، یک تسک / وظیفه را از اپ To Do انتخاب نمایید و بعد از آن آماده، تنظیم و فوکس!

اگر از ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ استفاده می‌کنید، همین حالا اپ Clock خود را آپدیت کنید. از گزینه تمرکز آن استفاده کنید، مولد بودن خود را تقویت و تضمین کنید. ناگفته نمانم که بعد از مدتی از من سپاسگزار خواهید بود. 😎

↓ دانلود و آپدیت اپ Clock از فروشگاه ویندوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *