آنچه را که تو مفید می‌دانی به من هم معرفی کن

تخمین زمان مطالعه: ۵ دقیقه.
دستان نوازشگر

همین چند وقت پیش در یک خلوت دونفره، همراه با دوستم علی فکور گپ می‌زدیم؛ او به نوشته‌یی در وبسایتی اشاره کرد، که حیرت‌ام را بر انگیخت؛ راستش، من بارها برای پیگیری نوشته‌های جدید به آن وبسایت سر زده بودم، بدون اینکه حتی متوجه عنوان چنین مطلبی شوم.

عنوان آن نوشته در جایی بود که بهترین دید را داشته باشد. اما من هرگز آنرا ندیده بوم. این باعث شد لحظه‌یی به این فکر بروم:

 «چطور ممکن است، قادر به دیدن چیزهای نباشیم که در گستره و محدوده‌ای دید ما قرار دارند. همینطور، بسیاری از ارزش‌ها و منابع که دنبالش‌ایم، ممکن همین اطرافِ ما باشد،‌ اما زحمت تحقیق و کشف آنها را به خود نمی‌دهیم!»

کتاب «انسان خردمند» را ممکن خوانده باشید: کتابی که تاریخ بشر را به‌صورت مختصر، اما مفید و جداب به بررسی گرفته است. حدسم این است که من و سامان عزیزی، تقریبا به‌صورت همزمان این کتاب را مطالعه می‌کردیم. او در بلاگ‌اش، تحت تاثیر این کتاب، به مطلبی پیرامون «انقلاب علمی» اشاره کرده بود، که سسب شد من برگردم به کتاب و بخش مربوط را دوباره بخوانم. جالب است بدانید، من این بار مطالب جدید را خواندم و محتویات بیشتری اندوختم – در این میان محتوای بود که قبلا خوانده بودم اما طوری معلوم می‌شد که تازه با آنها برمی‌خورم.

هدفم از ذکر این مقدمه‌ای کوتاه، نامنسجم و شاید هم نامربوط این بود که به دو نکته‌ای آتی اشاره‌ کنم:

۱. ما مصروف‌تر از آنیم که نوشته‌ای را با دقت خوانده و واقعا به عمق پیام آن پی ببریم؛ پیامی که نویسنده برای توضیح‌اش، شاید ساعت‌ها وقت گذاشته تا به آن قالب و انسجام دهد – اگر ناراحت نشوید، باید بگویم: در بعضی موارد، حتا نزدیک شدن به آن هدف و درکِ اندکی از پیام آن  هم کاری ارزشمندی‌ست. هرچند، ممکن این «همراه نشدن با نوشته» و «غرق نشدن به عمق معنا و فهمیدن پیام اساسی آن» ناشی از ضعف نویسنده باشد؛ با آن‌هم قابل یادآوری است که: متاسفانه ما هم آنقدرها بی‌تقصیر نیستیم.

و نیز، ما تنبل‌تر از آنیم که استعدادهای خود را کشف کنیم، ارزش‌های موجود را شناسایی کنیم؛ چشم‌های ما آن طوری که ما فکر می‌کنیم قدرتمند نیست؛ بسیاری چیزهای هست که ما می‌بینیم در حالی‌که نمی‌بینیم. ذهن‌های ما کاملا حرفه‌ای عمل نمی‌کند؛ خطا دارد، محدودیت دارد، سوگیری‌های مضر دارد.

۲. یادآوری توانایی‌های یک دوست به خودش کاری سودمندی‌ست و همین‌طور اشاره کردن به منابع و ارزش‌های که او برای توسعه فردی و یا رسیدن به اهداف والای دیگر در زندگی‌اش، از آن‌ها استفاده می‌کند. فعال نگهداشتن این تلنگرها از آنجای مفید است که خیلی وقت‌ها خود ما نمی‌فهمیم چی توانایی‌های داریم و یا کدام استعدادهای ما برجسته‌تر از سایر آنهاست، اما دیگرانی بیرون از ما بهتر متوجه می‌شود و به این نکات پی می‌برند؛ به گفته‌ی آن دوست:

«برای نوازش پیشانی‌ام، دست دوستی بهتر عمل می‌کند، تا دست خودِمن!»

دو تجربه که از آنها در ابتدای نوشته یادآوری کردم، نشان می‌دهد که ما به‌طرز شگفت‌انگیزی در تشخیص و ارزش‌دهی منابع و استفاده از آنها ضعیف هستیم. فکر کردن به این ضعف‌ها غم‌انگیز و ناراحت‌کننده‌است؛ اما گپ امیدوارکننده اینجاست، که به کمک هم می‌شود محرک‌هایی خلق کرد که تلگنری شود برای ما تا متوجه ضعف‌های خود شویم؛ عینکی شود برای چشم‌های ما تا آنچه را که در اطراف ما قرار دارد، کمی بهتر ببینیم؛ نوری شود برای کمک به ذهن‌های ما تا از تاریکی‌های خسته‌کننده و جهالت‌های نابودکننده به سمت فضای روشن‌تر حرکت کنیم.

تعریف یک داستان، حکایتی از یک خاطره، معرفی یک کتاب، توصیه به مطالعه‌ی یک وبسایت، بلاگ و یا نوشته‌ای، شاید بتواند هریک از ما را به سمت و مسیر بهتری هدایت کند. علاوه براین، این کار ممکن منجر به آشکارسازی یک ارزش و توانایی‌ای نهفته‌ی یک دوست، مستحکم کردن پایه‌های تصمیم مفید یک انسان، پشتیبانی در جهت زنده ماندن و رشد یک کسب و کار جوان و کارا و همچنان قوه‌ای انگیزاننده به کسانی شود که بعدها از ما به احترام یاد کند و آن وقت ما هم، در قبال این کارهای خود، جرئت افتخار به خویشتن را داشته باشیم.

کاش تک‌تک ما فرصت کنیم و آن دست‌های نوازش‌گر خود را به پیشانی‌های شیفته به نوازش بکشیم تا گرد و خاک مسیر طولانی سفر محو شود، خستگی ناشی از آن رخت بربندد و کاروان زندگی‌ای دوست و دوستانی با رمق و انگیزه‌ای تازه به سمت فتح قله‌های که «لذت‌اش فقط در جریان فتح کردنِ‌شان است» حرکت کند.

نوشته‌های مرتبط: اگر فرصت داشتید، مطلبی مرتبط با نوشته، تحت عنوان «تقدس بخشیدن به دانایی یکی از عوامل کند شدنِ سرعت رشد ما به سوی متعالی شدن» در «توسعه فردی» و نوشته دیگر با عنوان «اولین کسانی که به پیشواز ایده‌ها و کسب و کارهای جوان می‌روند» در «کسب و کار» را نیز مطالعه بفرمائید.

19
0

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.