یادگیری پیوسته یکی از قطعات پازل زندگی موفق

تخمین زمان مطالعه: ۴ دقیقه.
گردهمایی متمم - اثر مضاعف یادگیری پیوسته
تصویر حضار در گردهمایی متمم، ۲۶ اسد/مرداد در حال تشویق یکی از سخنران‌ها.

در گردهمایی ۲۶‌ام اسد/مرداد در دانشگاه شهید بهشتی – تهران، در کنار سایر دوستان متممی (+،+)، سخنرانی کوتاهی پیرامون موضوع دیتاماینینگ/داده‌کاوی داشتم. می‌خواهم مقدمه‌ای این نوشته را با اشاره به بخشی از آن آغاز کنم.

مانند اکثر علوم دیگر، دیتاماینینگ علمی‌ست که جرقه‌ای آغازین آن در پی حل یک مشکل شعله‌ور شد؛ با گذر زمان پیشرفت کرد و همچنان دارد به سمتِ هوشمند‌شدن درحال توسعه است.

سال‌های نخست دهه‌ی ۹۰ میلادی بود، برای اولین بار سازمان‌ها کم‌کم متوجه این موضوع شدند، که توانایی کارمندان بخش تحلیل دیتا در مقایسه با انبوهی از دیتای تولید‌شده، رو به تقلیل است؛ پیشرفت در حوزه تکنالوژی غیرِقابل توصیف به چشم می‌خورد و در پی آن، آینده، رشد سرسام‌آور تولید دیتا را نوید می‌داد. استخدام کارمندانِ بیشتر، چاره‌ساز این مشکل نبود؛ زیرا این کار فقط سرآغازِ توسعه‌ای یک علم تازه را به تعویق می‌انداخت.

از این‌رو، علوم ریاضیات، احصائیه/آمار، هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، علوم کامپیوتر و سایر علوم مرتبط – که تعدادی از اینها بعدا به‌وجود آمد – دست‌ به دستِ هم داده و پایگذار یک علم جدید شدند؛ علمی که بوی نیازِ مبرم به آن از آینده‌ای نه‌چندان دور به مشام می‌رسید. این علم پایگذاری شد و دارد مراحل نوزادی‌اش را به سمت بلوغ شدن می‌پیماید.

در کنار دیگر شرکت‌های بزرگ، گوگل متوجه این نکته بوده‌اند که آینده‌ای درخشان در گرو ارائه سرویس‌های مبتنی بر نتایج مفید و ارزشمند است. همچنان آنها پی بردند که ارائه خدمات ارزشمند براساس تحلیل دیتایی عظیِم انبارشده – که بی‌وقفه به آن افزوده می‌شود – از حیطه‌ای توان مغز انسان، بدون کمک گرفتن از ابزارهای یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی، خارج است. گوگل، در کنار سایرین، اقدام به استفاده از این ابزار نمود و امروز هم، برای تحلیل دیتایی دنیایی اینترنت – درمیان میلیون‌ها وب‌سایت – از آن به‌صورت هوشمندانه‌تر از هروقت دیگر استفاده می‌کنند.

اثر مضاعف یادگیری پیوسته
پیشرفت و رشد حیرت‌انگیر امروزی بشر، مدیون گره‌خوردن علم با سایر بخش‌های زندگی اوست. یادگیری پیوسته و هدفمند یکی از قطعات پازل زندگی‌ای موفق است.

دنیایی امروز بیش از حد پیچیده است. ارتباطات مغلق اند و کشف الگو‌های موثر در بین این روابط دشوار. هر روز ابزاری جدیدی به کمکِ‌مان می‌آید؛ ابزارهای که ما دانسته یا ندانسته، به‌جایی استفاده‌ی موثر از آن، اکثر اوقات بدون برآیند به‌درد‌بخور فقط منابع خود را می‌سوزانیم، برای خود استرس خلق می‌کنیم؛ ابزارهای‌که به جایی رفع سوتفاهم‌ها باعث خلق آن‌ها می‌شود.

در یک سناریویی متفاوت‌تر، می‌توان گوگل را در میانِ انبوهی از دیتای تولید‌شده مبهوت و سردرگم تصور کرد – اگر مدیران گوگل دروازه‌های ذهن او را به سمت یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی باز نمی‌گذاشت.

ما از جهاتی شبیه گوگل‌ایم؛ اما نه از همه جهات. گوگل بیشترِ منابع خود را صرف توسعه‌ی الگو‌های یاد‌گیری‌اش می‌کند؛ اما درواره‌های ذهن اکثرتِ‌ما هنوز به روی یادگیری باز نیست، چی رسد که بالای توسعه‌ی الگوهای یادگیری‌مان کار کنیم. گوگل می‌داند دانش اندوخته‌اش ارزشمند است، اما پیش می‌آید که بخشی از اندوخته‌هایی قدیمی‌اش را – که با گذشت زمان عدمِ اثربخشی‌ای آن ثابت شده‌است – دور بریزد؛ اما یادداشته‌های قدیمیِ برای ما توتم است و مقدس. برای کمتر کسی این جرئت وجود دارد که دانشی یادگرفته‌اش را مورد تجزیه و تحلیل و ارزیابی قرار داده و در صورت لزوم دور بریزد.

در جهان پیچیده‌ی امروز، تکامل به سوی متعالی شدن نیازمند یادگیری مداوم و ذهن‌های با دروازه‌های باز است. وگرنه در میان انبوهی از استرس و بی‌معنایی غوطه‌ور و در مقابل یک هزارتو‌ای بی‌انتها، مات، مبهوت و سردرگم خواهیم بود.

پی‌نوشت: بی‌تردید، گوگل و هر کسب و کاری دیگر با هدف سودآوری – مالی یا غیر مالی – بنیانگذاری شده و فعالیت می‌کند و مستقیم یا غیر مستقیم،  قسمت اعظم منابع آن‌ها صرف این امر می‌شود. در این مطلب و هر مطلبی دیگرِ این وبسایت، یادآوری از گوگل و سایر شرکت‌های موفق، صرفا به منظور وضاحت موضوع و وارد شدن به عمق نوشته استفاده می‌شود و نه تاکید به بی‌نقص بودن و درستی مطلقِ الگوهای عملکردی آنها؛ با اینکه آخرین سعی ما اینست که بهترین نمونه را برای این منظور برگزینیم.

12
0

گفتگو کنید

1 نظر

  1. علامه عزیزم سلام
    به عادت همیشه دوست دارم علامه صدات کنم و کامنتم تقریباً ربطی به پستی که گذاشتی نداره، اما چون به گردهمایی متمم اشاره کردی و من دقیقاً امروز متوجه وب سایتت شدم خواستم بابت اینجا و فعالیت جدیدت تبریک بگم و شادیم رو بهت ابراز کنم. حتماً از نوشته ها و دانشت استفاده خواهم کرد و هیچ زمان خاطرات روز گردهمایی را که در کنار هم بودیم فراموش نخواهم کرد.

    1
نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.