نقش ترسیم آینده‌ روشن و مطمئن در شبکه‌سازی فردی؛ از کجا شروع کنم؟

تصور کن اگر من و تو «ما» شویم!

نقش آینده‌ روشن در شبکه‌سازی فردی
تصویر: توسط Markus Winkler در Unsplash (با کمی تغییرات)

ضرب المثلی داریم از قدیم، که می‌گوید: «هیچ پِشکی برای خدا موش نمی‌گیرد.» شبکه‌سازی فردی نیز، با اعمال فشار بر دیگران و اصرار ممکن نمی‌شود؛ و ما نباید از نقش ترسیم آینده روشن و مطمئن برای طرف مقابل غافل شویم.

💡 شبکه‌سازی فردی باید به صورت تدریجی انجام شود. با حفظ فاصله مناسب. بر اساس یک استراتژی سنجیده. هنگامی که وقتش رسید با ترسیم آینده‌ روشن و مطمئن برای دو طرف می‌توانیم شبکه دوستی را به شبکه همکاری تبدیل کنیم.

مطالب مرتبط

از آشنایی به همکاری

همه می‌دانیم که در اولین آشنایی با یک فرد بیگانه / غریبه، با یک سلام و احوال‌پُرسی و یا اشتراک همزمان در یک محفل و گردهمایی نمی‌توان عضو یک شبکه همکاری شد.

قبلاً هم گفتیم که شبکه‌سازی فردی یک پروسه‌ی طولانی‌مدت، سنجیده و هدفمند است. کاری از جنس باغبانی که به حفظ و مراقبت پیوسته ضرورت دارد.

شروع شبکه‌سازی فردی از طریق فضای دیجیتال بهتر است از فاصله دور آغاز شود؛ برای مثال: با گذاشتن لایک زیر یک پُست در شبکه‌های اجتماعی، ادامه دادن آن با ثبت دیدگاه و اندک‌اندک نزدیک شدن از طریق پیام‌های خصوصی.

شبکه‌سازی فردی مثل باغبانی است. نیاز به حفظ و مراقبت دایمی دارد.
شبکه‌سازی فردی مثل باغبانی است. نیاز به حفظ و مراقبت دایمی دارد.

زمانی زیادی طول خواهد کشید تا شبکه آشنایی به شبکه همکاری مبتنی بر اعتماد و شبکه دوستی تبدیل شود. اما حینِ که این مرحله رسید بهتر است بلد باشیم تا آن را چگونه شروع کنیم.

در این مرحله، همیشه از کلمات و جملاتی استفاده می‌کنند که آینده‌ی روشن را برای همه طرف‌ها به تصویر می‌کشند. من چند نمونه را ذیلاً آوردم. اما خودتان می‌توانید با کمی جستجو و صرفِ خلاقیتْ کلمات، عبارات و جملات صیقل‌شده‌تر و موثرتر خلق کنید.

تصور کن اگر…

من صدای روان و دلچسبی دارم. تصور کن اگر من محتوای متنیِ تو را به پادکست تبدیل کنم، چی خوش اقبالیِ در انتظارِ ما خواهد بود؟ یک تیر دو نشان! یک محتوا دو کاربرد!

تصور کن اگر درک تو از شبکه‌های اجتماعی و دانش من در حوزه مارکتینگ ترکیب شود، چی یک تیمی خواهیم شد؟ چی یک آینده‌ی خواهیم ساخت!

چی خواهد شد…

چی خواهد شد اگر مهارت تو در حوزه‌ی UI/UX Design را با دانش من در حوزه‌ی کُدنویسی یک جا کنیم؟ چی یک استارت‌اپی خواهیم ساخت!

خودت می‌فهمی که من تأمین‌کنندگانی زیادی می‌شناسم و تو مهارت عالی در زمینه فروش داری! چی خواهد شد اگر من و تو با هم کار کنیم؟! مشترک چی آینده‌ی درخشانی خواهیم داشت!

آینده روشن در شبکه‌سازی فردی

«هیچ پشکی برای خدا موش نمی‌گیرد.» شبکه‌سازی فردی با اعمال فشار بر دیگران و اصرار ممکن نمی‌شود. شبکه آشنایی زمانی به شبکه همکاری تبدیل می‌شود که برای طرفین سودآور باشد.

برای شروع شبکه همکاری، آینده‌ی را به تصویر بکشید که همه خود را در آن ببینند. از سودی باید گفته شود که با ضریبِ اطمینان بالا برای تمام جوانب قابل دستیابی باشد؛ نه صرفاً یک خیال واهی. نقش ترسیم آینده روشن برای شبکه‌سازی فردی را نباید فراموش کرد.

می‌توانید از این عبارات قدرتمند استفاده کنید: تصور کن اگر.. چی خواهد شد… خودتان کلمات، عبارات و جملات تأثیرگذار خلق کنید و به کمک آن آینده روش را برای طرفین شبکه همکاری به تصویر بکشید.


💡 نقشه‌راه شبکه‌سازی فردی (درحال تکمیل)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *