مبارزه با اهمال‌کاری؛ آغاز کردن است که در نهایت از ما انسانی متکامل‌تر و متعالی‌تر می‌سازد.

تخمین زمان مطالعه: ۲ دقیقه.
آغاز کردن
آغاز کردن است که ما را در مسیر تکامل قرار می‌دهد و از ما آن انسانی را می‌سازد که می‌خواهیم باشیم.

کمابیش، همه‌ای ما تجربه‌ی به تعویق انداختنِ راه‌اندازی یک کسب و کار و پذیرفتن مسئولیتی را داشته ‌ایم و در مقیاس کوچک‌تر افسوسِ عدم پیشبرد برنامه‌ها و یا انجام فعالیت‌های کوتاه‌مدت، برای توسعه‌ای دانش و مهارت خودِ‌مان را خورده‌ایم.

هریکی از ما، برای توجیه تصمیم خود، دلیلی – در خیلی مواقع بهانه‌ای – می‌آوریم. در این میان، به نظر می‌رسد کمال‌گرایی (انتظارِ رسیدن به شرایط مطلوب) یکی از معدود دلایلی است که تقریبا همه‌ای ما انسان‌ها در آن اشتراک داریم:

– بعد از چندین سال کار در یک سازمان، پیشنهاد می‌شود مسئولیت بزرگتری به عهده بگیریم؛ می‌گوییم: توانایی‌ انجامش را ندارم؛

– می‌گویند نویسندگی‌ات خوبست، وبلاگی راه‌انداز؛ پاسخ می‌دهیم: من هنوز در سطحی نرسیده‌ام که این کار را انجام دهم؛

– دوستِ‌مان توصیه می‌کند که می‌شود و می‌توانیم از طریق برنامه‌های منظمِ خودآموز (self-study)، مهارت زبان انگلیسی خود را تا اندازه‌ای بالا ببریم که بتوانیم متون انگلیسی را مطالعه، درک، تجربه و تحلیل و در صورت لزوم ترجمه نماییم؛ در جواب‌اش می‌گوییم: من باید ماه‌ها کورس/کلاس زبان بروم، تا توانایی پیش بردن چنین برنامه‌ی را کسب کنم.

قطعا، از فهرست کردن دلایل و بهانه‌های مشابه، لیست بلند‌بالایی تهیه می‌شود که یادآوری‌اش این بحث را ملال‌آور می‌کند.

باید گفت: رسیدن به وضعیت مطلوب دشوار و در بسیاری مواقع ناممکن است. مشکلی که امروز ما را از موقعیت مطلوب دور نگهداشته است، ممکن در آینده نباشد‌. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که فردا مشکلی و یا مشکلات دیگری به آن افزوده نشود. از این‌رو، در بسیاری موارد، با کمال‌گرایی، مهمترین منبع خود؛ یعنی: زمان، را می‌سوزانیم و بس.

ما موجودات تکاملی هستیم و از آموزش تئوریکی کمتر یاد می‌گیریم تا آزمون و خطا و تصمیمات نادرست. بهتر است حرکت کنیم و مبارزه با اهمال‌کاری را از همین‌اکنون آغاز کنیم.

بدین لحاظ توصیه می‌شود، زانوهای خود را در آغوش گرفته، در انتظارِ وضعیت مطلوب ننشینیم؛ زیرا وضعیتی مطلوبی وجود ندارد. بهتر آن است که آغاز کنیم. آغاز کردن است که ما را در مسیر تکامل قرار می‌دهد و از ما انسانی می‌سازد که می‌خواهیم باشیم.

12
0

گفتگو کنید

1 نظر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.