دسته‌ها
عزت نفس

گفتگو با خود؛ ما شکست می‌خوریم چون این را می‌خواهیم

ما شکست می‌خوریم، چون خود این را می‌خواهیم – درباره کمبود عزت نفس.

تصویر: نویسنده به کمک Icons8

گپِ‌های دیگران (از بیرون) تأثیرِ بیشتری روی عزت نفسِ ما دارند یا باورهای خود ما – گپ‌های ما با خود مان؟

تو باهوش نیستی!
تو درس یاد نمیگیری!
سخنرانی روحیه می‌خواهد و این چیزی است که تو نداری!

وقتی که دیگران درباره‌ی ما قضاوت می‌کنند، گپ می‌زنند.. همیشه این امکان وجود دارد که اشتباه کنند، یا ما گپ‌شان را قبول نکنیم. به چی دلایلی؟ با کدام مدرک و سند؟! خوب.. دیگران دیگران‌اند دیگر! ما می‌توانیم و حق داریم که گپ‌شان را سنجیده رد کنیم.

•••

من باهوش نیستم!
من درس یاد نمی‌گیرم!
سخنرانی روحیه می‌طلبد و این چیزی است که من ندارم!
حالا دیگر هیچ مدرک و سندی ضرورت نیست. من با خود گفتم که چنین نیستم یا چنان هستم. خودم گفتم، خودم مدرک، خودم سند.

پرنده‌یی که باور می‌کند دیگر پرواز نمی‌تواند، هیچ‌وقت قصد و هوسِ پرواز نخواهد کرد و به این ترتیب، هیچ‌وقت نخواهد فهمید که «آیا پرواز می‌تواند یا خیر!»

کسی که همیشه با خود می‌گوید نمی‌تواند سخنرانی کند، هیچ وقت فرصتِ تمرین سخنرانی را پیدا نخواهد کرد؛ و به این ترتیب «ابداً سخنران نخواهد شد!»

کم نیستند تحقیقاتی که نشان می‌دهد «عزتِ نفس» مهم‌ترین عاملِ موفقیت است. ما می‌توانیم در مقابل گپ‌های دیگران، در سیستمِ خود فایروال و آنتی ویروس نصب کنیم. اما اگر ویروس درونِ خودِما باشد چی؟ اگر نمک بگندد چطور؟! گفتگو با خود بسیار قدرتمند است: ما را یا بالا می‌کشد یا پایین. بستگی به این دارد که در خلوتِ خود.. با خود چی می‌گوییم.

ما، البته، جدا از محیط اطرافِ خود نیستیم. اینکه من فکر می‌کنم آدمِ باهوشی هستم به این دلیل است که دیگران بارها و بارها این را به من و با دیگران گفته!

موفقیت و حرکتِ قدرتمندِ رو به پیش، پوتنشیل و محرک می‌خواهد؛ و هسته‌یی هر پونشیل در مسیر رشدِ فردی، «عزتِ نفسِ» قدرتمند است. آنرا آنرا در وجودِ خود تقویت کنید.

← آدم‌های اطراف خود را تا حدِ ممکن سنجیده انتخاب کنید.
درست است که انتخاب هم‌صنفان یا همکاران آنچنان هم در حیطه‌ی اختیارِ ما نیست. ولی دوستان چرا. محیط شبکه‌های اجتماعی و بلاگ چرا. این یعنی، محیط زندگی (آنلاین و آفلاین) تا حدی زیادی قابل تنظیم‌اند.

← سرسخت باشید

شنیدیم که جک‌ما ۲۴ بار به دانشگاه هارواد درخواستِ داد و هر ۲۴ بار رد شد. ادیسون بیشتر از ۱۰۰۰ بار امتحان کرد تا لامپ را اختراع کند، ولی دست نکشید. هردویشان امروز آدم‌های شناخته‌شده‌یی هستند. سرسخت بودند. سرسخت بودند، کار کردن، به خودشان باورد داشتند.

← یاد بگیرید و یاد دهید

اگر بگویم مهم‌ترین عامل که آدم را از زندگی بی‌معنی و استرس دور می‌سازد «یادگیری» است، شاید تعجب کنید – ولی هست. اگر این یادگیری را با یادهی ترکیب کنید، اکسیرِ قدرتمندی می‌شود که عزت نفس‌تان را تقویت می‌کند.

← آغازگر باشید

پیش از همه دست‌به‌کار شوید. گفتگو در تکسی، محفل یا سالن انتظار. کارهای اجتماعی، خیریه و غیرِ انتفاعی. کمک به گداها و آن‌هایی که ضرورت دارند. هیچ چیز به اندازه‌ی گرفتنِ دستِ دیگران عزتِ نفسِ آدم را تقویت نمی‌کند. از آن غافل نشوید. ضرور نیست زندگی‌تان را بکشید وسط. ۱۰افغانی هم عدد کمی نیست.

← با ترس‌تان روبرو شوید

می‌گویند بهترین راهِ غلبه بر ترس، مواجه شدن با آن است. شما از چیزی می‌ترسید؟ به مصافِ آن بروید. بسیاری وقت‌ها ترسی واقعی وجود ندارد، هرچه هست یک حالتِ ذهنی است. کافی است اولین قدم را بردارید. بگویید «دا گز دا میدان!» و خودتان اول به میدان درآیید!

•••

می‌خواهید به دوستی دیگری که از کمبود عزتِ نفس رنج می‌برد کمک کنید؟ دست‌تان را بالا کنید. از همینجا آغاز کنید. این کار فایده‌یی دوطرفه دارد: کمک می‌کنید، رشد می‌کنید. هیچ‌چیز به اندازه‌یی کمک به دیگران عزتِ نفسِ آدم را تقویت نمی‌کند.

•••

یک پاسخ به «گفتگو با خود؛ ما شکست می‌خوریم چون این را می‌خواهیم»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *